Pozor!

Češi budou při cestách do Kanady potřebovat elektronické povolení

Cestovní pas
Zdroj: thinkstockphotos.com/ profimedia.cz
Téma:

Kanada mění podmínky bezvízového styku s Českou republikou a dalšími evropskými zeměmi. Nadále platí, že Češi již nemusí před cestou žádat na kanadské ambasádě o vízum. Tuto povinnost zrušila Kanada v roce 2013. Stejně jako při cestování do USA se ale budou muset čeští občané před cestou registrovat prostřednictvím elektronického formuláře.

Změnu podmínek pro cesty do Kanady už potvrdilo i české ministerstvo zahraničí. "Od 15. března 2016 pro všechny občany cestující letecky do Kanady platí povinnost zažádat o elektronické povolení cesty v tzv. systému electronic travel authorization, eTA," uvedlo ministerstvo.

 

Pokud by cestující tuto povinnost nesplnil, po 15. březnu jej letecká společnost vůbec nenechá nasednout do letadla mířícího do Kanady. Povinnost platí i pro cestující, kteří pouze přestupují na kanadských letištích.

 

Podobný systém funguje už od roku 2008 při cestách do Spojených států. Stejně jako americký systém ESTA bude i kanadské eTA zpoplatněné. Zájemce o cestu do Kanady si bude muset připravit 7 kanadských dolarů, tedy přibližně 125 korun. Povolení platí po dobu pěti let.

 

 

Na rozdíl od povolení k cestám do USA, které lze vyplňovat i v češtině, zatím kanadský systém podporuje pouze angličtinu a francouzštinu.
 

Související témata:
vbo TN.cz