Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

volba europoslanců

Volební komise hlásí sečteno! Výsledky se ale zatím jen odhadují

České volby do Evropského parlamentu, v pořadí čtvrté, v sobotu ve 14:00 skončily. Voliči rozhodli o tom, kteří z více než 800 kandidátů obsadí křesla 21 českých europoslanců. Výsledky hlasování se dozvíme až v neděli před půlnocí, první prognózy už ale jsou. Hlasovat přišla podle odhadů pětina až čtvrtina voličů.

Ve 14:00 se uzavřelo téměř 15 tisíc volebních místností v Česku. Volební komise začaly sčítat odevzdané hlasovací lístky, výsledky za okrsek pak odešlou Českému statistickému úřadu (ČSÚ). Ten ale začne s kompletací až v neděli večer. Výsledky totiž můžou být zveřejněny až po uzavření poslední volební místnosti v EU, což bude v neděli ve 23:00 v Itálii.

 

S tímto pravidlem si ale příliš hlavu nelámalo vedení obce Mirošovice, která leží ve středních Čechách. Na webových stránkách byly zveřejněny kompletní výsledky voleb už v sobotu odpoledne. Zhruba po dvou hodinách z webu zmizely na popud ministerstva vnitra.

 

Experti ze společnosti Europe Elects už také zveřejnili první prognózu výsledků eurovoleb v Česku. Na prvním místě podle nich zůstalo hnutí ANO, získalo ale stejně mandátů jako druzí Piráti - pět. I podle analýzy portálu Politico zvítězí ve volbách do Europarlamentu ANO před Piráty, získá však šest mandátů, Piráti čtyři.

 

Dění okolo voleb do Europarlamentu jsme sledovali online:

On-line reportáž

Volby do Evropského parlamentu - den druhý

20:44

Přestože už má ČSÚ výsledky k dispozici, zveřejnit je může až v neděli po 23. hodině. Úřad už dříve ujistil, že celkové výsledky eurovoleb nezná žádný člověk. Sčítat se začnou až v neděli večer a je k tomu potřeba několik lidí, kteří zadají své "klíče".

20:31
pozor pozor

Český statistický úřad převzal data z posledního volebního okrsku.

.

20:19

V jedné z bratislavských volebních místností se zase podle medií dožadovala Američanka, která nemá dvojí občanství, práva volit s takovou vervou, že místní úřad musel přivolat policii.

 

Vítězství v evropských volbách by podle předvolebních průzkumů společností Median, Kantar CZ a STEM/MARK mělo obhájit vládní hnutí ANO před Piráty a ODS. Europoslance by měly mít také koalice Starostů s TOP 09, SPD, ČSSD a KSČM.

 

Očekává se, že při nižší účasti zisk ANO zůstane za očekáváním a že ani sociální demokraté a komunisté svá křesla v plné míře neobhájí. Posílit by měli naopak Piráti a občanští demokraté.

 

GALERIE: Politici u voleb do Evropského parlamentu

1
/
10
Zdroj: Jiří Ovčáček
Miloš Zeman u voleb do Evropského parlamentu

 

ANO podle volebních modelů společnosti Median mohlo v závislosti na účasti získat 22 až 25 procent hlasů, Piráti kolem 14 procent podobně jako ODS. Koalice STAN s TOP 09 a Zelenými mohla pomýšlet na devět až 11 procent hlasů, hnutí SPD na devět až deset procent, KDU-ČSL sedm až devět procent. Komunistům a sociálním demokratům model přiřkl zisk pěti až šesti procent.

 

Společnosti Kantar CZ a STEM/MARK zjišťovaly volební potenciál stran. Určitou šanci měly podle průzkumů STEM/MARK díky svým výrazným lídrům Jaromíru Štětinovi a Pavlu Teličkovi také nově vzniklá hnutí Evropa společně a Hlas.

 

Podívejte se, jak volil prezident Miloš Zeman:

 

V minulých eurovolbách v roce 2014 získaly ANO (16,13 procenta), TOP 09 se STAN (15,95 procenta) a ČSSD (14,17 procenta) po čtyřech europoslancích, KSČM (10,98 procenta) a KDU-ČSL (9,95 procenta) po třech europoslancích, ODS (7,67 procenta) dva a strana Svobodní (5,24 procenta) jednoho. Piráti s 4,78 procenta skončili těsně pod pětiprocentní hranicí pro vstup do europarlamentu.

 

Výsledky voleb po pondělním projednání Státní volební komisí získají oficiální podobu v úterý vyhlášením ve Sbírce zákonů. Od středy až do pátku 7. června pak bude možné výsledky hlasování napadnout u Nejvyššího správního soudu.

 

 

Česko je jedinou zemí, kde volby do Evropského parlamentu probíhají dva dny. Drtivá většina států otevře volební místnosti pouze v neděli. V tuto chvíli už mají odvoleno Britové, Nizozemci a Irové. Na sobotu si volby naplánovalo Lotyšsko, Malta a Slovensko.

 

I v neděli budeme na TN.cz sledovat veškeré dění včetně sčítání hlasů. Ve 21:35 pak bude TV Nova vysílat volební studio, kde se diváci mohou podívat nejen na výsledky voleb v jednotlivých členských zemích EU, ale i na vstupy z volebních štábů a komentáře odborníků. Tím vším je provede Rey Koranteng a Michaela Šmídová.

epa tn.cz / ČTK