Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Nájezdy za hranice

Aféry zájem Čechů neotupily. Ve velkém nakupují v Polsku i maso

O stovky milionů zlotých, tedy několik miliard korun, může přijít polská ekonomika v důsledku aféry kolem masa. Tvrdí to tamní Sdružení chovatelů dobytka. Štáb televize Nova v Polsku zjišťoval, jak na aféru reagují tamní prodejci masných výrobků a také zda Češi polské maso stále kupují.

Zatímco na česko-polské hranici po vypuknutí skandálu s masem zasahovali celníci a kontrolovali všechny chladící vozy, v lázeňské obci Kudova Zdroj označují polští prodejci masa kauzu za špinavou politickou hru.

 

"Nebyla žádná aféra. Je to politická kauza. Máme všechno maso skvělé, lepší a kvalitnější než v Čechách," říká jeden z prodejců.

 

Jak v masnách, tak prodejci masa na tržnicích tvrdí, že v žádném případě zájem Čechů o maso po aféře neopadl. Naopak s přicházejícím jarem jich prý přijíždí stále víc. "Kupují párečky, klobásky, makrely. Všechno je to čerstvé," tvrdí prodejce.

 

 

A stejné je to prý v kamenných obchodech. "Češi u nás kupují klobásky a pikantní párečky. Všechno jim chutná," potvrzuje polská prodavačka.Někteří Češi prý ale na tržnicích nakupují vše možné kromě masa a uzenin. Jiní si naopak na polské uzenině pošmáknou i po skandálu. "Já se toho nebojím," vysvětluje jeden z českých nakupujících. "No na něco umřít musíme," dodává jeho žena.

 

 

Na parkovištích v Kudově stále stojí stovky zaparkovaných aut s českou značkou. Prodejci na tržnicích, ale i v kamenných obchodech a supermarketech, je považují za nejdůležitější klientelu. Češi jim totiž dělají převážnou část tržby. I proto je většina nápisů v češtině.

pan, Filip Pultar TN.cz