Návrat do vlasti

Češi houfně opouštějí Itálii, za týden jich odtud odjely dvě třetiny!

Martin Kočárek
Martin Kočárek
10.3. 2020 21:41
Téma:

Podle odhadů ministerstva zahraničí se za poslední týden z Itálie zpět domů vrátily přibližně dvě třetiny Čechů. A další se na cestu chystají v nejbližších hodinách.

Ještě minulý týden bylo v Itálii okolo 20 tisíc Čechů. Do informačního systému DROZD se sice neregistrují všichni, z nejnovějších údajů je ale znát, že Itálii Češi hromadně opouštějí.

 

"V minulém týdnu jsme měli v Itálii přes tři tisíce registrací. V tuto chvíli je v systému Drozd registrovaných v Itálii přes tisíc Čechů," vypočítává mluvčí ministerstva zahraničí Zuzana Štíchová.

 

Lidé se z dovolených v Itálii nejčastěji vraceli během víkendu. Zemi teď postupně opouštějí ti, kteří tam pracovali během zimní sezóny.

 

Přesto ale zřejmě v Itálii stovky Čechů zůstávají. Žijí tam a pracují dlouhodobě. "Já se do Čech teď ani zpátky vrátit nemůžu, protože bych ohrozila svoje okolí. Tady ve Veroně nějací Češi ještě jsou, tady mají rodiny, tak si nemyslím, že by tady ty italské rodiny nechali," zamýšlí se Valerie Holkupová.

 

 

Předčasné návraty a stornování zájezdů teď ochromily cestovní kanceláře. Domů byla vrácena většina lidí ze zájezdů a nové se neprodávají.

 

"Všichni jsou doma, v povinné karanténě. Prodej zájezdů do lyžařských středisek je zastaven," přiznává vedoucí cestovní kanceláře z Ústí nad Labem Helena Pírková.

 

Češi se postupně vracejí i z jiných částí světa. Minulý týden ministerstvo zahraničí registrovalo 18 tisíc Čechů v jiných zemích než je Itálie. Vrátila se jich už pětina.

 

Vláda v Itálii zavedla plošnou karanténu pro 60 miliónů Italů, podívejte se na reportáž TV Nova:

Související témata:
pez TN.cz