Čekání na vodu

Češi hromadně nakupují bazény. Kvůli suchu si je ale možná nenapustí

Zákaz napouštění bazénů
Zdroj: Getty Images
Vondřichová
Kristýna Vondřichová
28.4. 2020 18:27
Téma:

Mezi Čechy roste poptávka po zahradních bazénech. Vzhledem k suchu, které panuje na značné ploše Česka, si je však někde nenapustí. Ve středu na téma sucha v loňském i letošním roce promluvil ministr životního prostředí Richard Brabec spolu s ředitelem Státního fondu životního prostředí Petrem Valdmanem a přiblížili i chystaná opatření.

Češi si zřejmě uvědomili, že řada z nich nakonec opravdu stráví dovolenou na domácí půdě, a tak se rozhodli zařídit po svém. V rámci zvelebování okolí svých domů a zahrádek, vsadili také na bazény, kterými si chtějí alespoň částečně vynahradit pohodu u moře. Obrovský nárůst zájmu o bazény a příslušenství k nim zaznamenali zejména prodejci.

 

Společnost Albixon, která nabízí bazény včetně zastřešení a všeho příslušenství, eviduje oproti loňskému roku 200% nárůst poptávky po bazénech. O 10 % povyskočil i počet objednávek ze zahraničí, zejména z Německa.

 

 

"Velké množství zákazníků dle svých slov o vlastním bazénu již uvažovalo delší dobu a současnou situaci berou jako hlavní podnět pro to, aby svůj dlouholetý sen konečně uskutečnil. Díky našim výrobním kapacitám v ČR jsme schopni zvýšenou poptávku vykrýt, jsme dlouhodobě předzásobeni komponenty od zahraničních dodavatelů, a to minimálně na 2 měsíce dopředu," říká František Petrášek, obchodní ředitel společnosti ALBIXON.

 

"Pozorujeme nárůst zájmu o vířivky, bazény, veškerou zahradní techniku. V momentě, kdy Čechům došlo, že s největší pravděpodobností do zahraničí nevycestují, tak si začali zařizovat zahrady. Ve srovnání s loňskem je zájem několikanásobně vyšší, než je u nás standardní," potvrdila "bazénový trend" také mluvčí MALL.CZ Pavla Hobíková. Zhruba 20% nárůst zájmu o bazény zaznamenala dle mluvčí Lucie Kaiserové i společnost MARIMEX.

 

 

Novopečení majitelé bazénů mohou však narazit na nepříjemný problém. Tím je nedostatek vody na území Česka. Podle informací ministerstva zemědělství zdaleka ne všude mohou Češi s klidem napouštět bazény. Některé obce s rozšířenou působností napouštění zahradních bazénů zakázaly úplně. Jejich seznam ministerstvo zemědělství aktuálně postupně vytváří.

 

O tom, nakolik sucho poznamená i tuzemskou dovolenou, promluvil ministr životního prostředí Richard Brabec spolu s ředitelem Státního fondu životního prostředí Petrem Valdmanem.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

TN.cz