Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 28. 9. 2017
průměrné bohatsví

Češi jsou bohatí, patří mezi druhé nejbohatší ve východní Evropě

Zdroj: TV Nova

České domácnosti jsou druhé nejbohatší v celé východní Evropě. Předběhli nás jen Slovinci. Bohatství jednoho Čecha dosahuje v průměru více než 300 tisíc korun, což je pro srovnání 2x více, než vychází na jednoho Slováka. Přesto, že tempo růstu bohatství loni zpomalilo, jsme stále 28. národ na světě.

Ať bydlíte v Česku v bytě ve městě nebo třeba v domečku na vesnici, nic to nemění na tom, že patříte mezi druhé nejbohatší domácnosti ve východní Evropě.

 

Podle poslední studie skupiny Allianz o světovém bohatství nás v této části Evropy předběhli jen Slovinci. "Mezi zeměmi východní Evropy jsme na tom byli poměrně dobře i v minulosti, i v současnosti jsme třeba 2x bohatší než Slováci," přiblížil mluvčí Allianz Václav Bálek.

 

"Slovensko je takový černý kůň našeho regionu, který v posledních letech dokázal předstihnout Polsko, následně Maďarsko a teď velmi rychle stahuje i náskok České republiky," uvedl ekonom David Marek.

 

Přesto bychom ale v dalších letech mohli prý takovým žebříčkům vévodit. "Jednak se daří ekonomice a jednak jsme konzervativní a nezadlužujeme se příliš," doplnil Marek.

 

 

Na druhou stranu to ale podle ekonomů zřejmě bude trvat ještě přinejmenším generace, než se srovnáme se státy západní Evropy. Třeba takové Německo je na tom finančně 4x lépe než my. A to i přes to, že bohatství jednoho Čech je průměrně 328 tisíc korun. Tempo jeho růstu se zpomalilo. Důvodem jsou i vyšší dluhy lidí.
 

Lucie Heřmanská/klma tn.cz / TV Nova
Reklama