Snídaně s Novou

Češi jsou k očkování skeptičtí, podle lékaře se ale nemusí vůbec bát

Téma:

Česko koupí celkem pět milionů dávek očkovací látky proti covidu-19. Do Česka se mají dostat v první čtvrtině příštího roku. Cílem je proočkovanost populace 50 až 60 procent. O tématu se mluvilo ve středeční Snídani s Novou.

Česko bude kupovat pět milionů dávek očkovací látky. Podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) by mělo jít o dva miliony dávek séra od americké firmy Pfizer a tři miliony od firmy AstraZeneca. Cílem je proočkovat populaci.

 

Češi jsou poslední dobou k očkování skeptičtí, ale bát by se ho podle lékaře Cyrila Muchy neměli. "Očkování není jenom pro toho jednotlivce, ale tím, jak se zvyšuje množství lidí v populaci, kteří jsou imunní vůči nějaké chorobě, tak ten virus už nemůže přeskakovat z toho jednoho na druhého," řekl lékař Cyril Mucha ve středeční Snídani s Novou.

 

 

"Koronavirus je tady ale už dlouhou dobu. Už probíhaly určité epidemie, během kterých se začalo na vakcínách pracovat. Žádná firma, žádná vláda si netroufne nevyzkoušenou a nebezpečnou vakcínu pustit mezi lidi," uklidnil Mucha.

 

Pneumokok se řadí na první příčky, co se týká očkování. "Je bakterie, která jednou z nejčastějších příčin zápalu plic. A lidé při tom covidu umírají většinou na zápal plic a následné selhání organismu. A je jasné, že pokud by se tam setkal ten virus s pneumokokem, tak je průběh nemoci výrazně těžší," sdělil lékař.

 

Irena Dvořáková, ts TN.cz