PŘEHLED Pracovní neschopnost

Češi jsou na nemocenské stále častěji! Ženy marodí víc než muži

Neschopenka
Zdroj: TV Nova
Téma:

Češi jsou v pracovní neschopnosti stále více, na nemocenské loni strávili více než 77 milionů dní. Podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) je to nejvíce za posledních deset let. Naprostá většina z nich se týkala neschopnosti pro nemoc. Pouze desetina neschopenek byla kvůli pracovnímu úrazu.

V minulém roce chybělo v práci kvůli pracovní neschopnosti každý den v průměru 211 tisíc lidí, tedy o 12 tisíc více než v roce 2017. Dohromady tak na neschopence strávili Češi 77,2 milionu dní, což je meziroční nárůst o 6 procent.

 

V průměru strávili lidé na nemocenské téměř 42 dní. Neschopenka z důvodu nemoci trvala v průměru 40,1 dne, pro pracovní úraz téměř 56 dnů, informoval ČSÚ.

 

 

"Ženy jsou v pracovní neschopnosti pro nemoc častěji než muži, na druhou stranu muži mají hlášeno výrazně více pracovních úrazů. To je dáno především odlišnou strukturou zaměstnanosti. Muži pracují v odvětvích, kde je zvýšené riziko úrazu, jako je například těžba nebo stavebnictví. Naopak školství, veřejná správa nebo zdravotnictví, které jsou doménou žen, patří mezi ta bezpečnější odvětví," říká Alena Hykyšová z odboru statistik rozvoje společnosti ČSÚ.

 

 

Nejvíce případů pracovní neschopnosti v přepočtu na 100 pojištěnců bylo v Libereckém a Plzeňském kraji. Naopak relativně nejméně neschopenek vystavili lékaři pracujícím v Praze, Olomouckém a Jihomoravském kraji.

pan TN.cz