Ohrožení života

Češi jsou nepoučitelní, děti stále nechávají v rozpálených autech!

Téma:

Už 15 dětí museli Olomoučtí hasiči zachraňovat z rozpálených aut. Teploty přitom v celé republice za poslední týdny dosahují extrémích hodnot, meteorologové dokonce několikrát vydávali výstrahu.

Teplota uvnitř auta roste na slunci deset stupňů Celsia za deset minut. Palubní deska se dokáže za půl hodiny rozžhavit na 70 stupňů. Z auta se tak stává pec.

 

"Poslední případ jsme řešili dnes, vyřešili jsme ho před pár minutami. Nahlásil nám dědeček, že zabouchnul vnouče v autě u cyklostezky nedaleko Václavic na Přerovsku. Dítě jsme vysvobodili a předali do péče prarodičů, během asi dvanácti minut, takže bylo v pořádku," řekla v pátek TV Nova mluvčí hasičů Lucie Balážová.

 

Dětské tělo nemá plně vyvinutou termoregulaci, a tak u něj dojde mnohem rychleji k přehřátí než u dospělého. V nejhorších případech hrozí smrt.

 

 

"Pokud si lidé zabouchnou klíče od auta uvnitř vozu i s dítětem, měli by okamžitě volat hasiče. To samé platí i pro případ, že kolemjdoucí zpozorují uzamčené dítě či zvíře uvnitř vozu bez dozoru. Vše bez váhání oznamte na linku 150 nebo 112," doplnila Balážová.

 

Pokud kolemjdoucí vyhodnotí situaci jako natolik vážnou, že musí dítě či zvíře z auta okamžitě vysvobodit a oznámit situaci hasičům už nestihne je možné jednat v krajní nouzi. Právní kvalifikace se potom odvíjí od konkrétního případu.

Související témata:
Barbara Hanousek, drz TN.cz