jsou ve vazbě

Zadržení Češi jsou obviněni z poskytování zbraní! Čeká je soud

Markéta v Sýrii
Zdroj: Facebook official
Markéta Všelichová je jednou ze zadržených
Téma:

Dva Češi zadržení v Turecku kvůli údajné příslušnosti ke kurdským milicím YPG jsou obviněni z poskytování zbraní a budou souzeni. Napsal to turecký list Hürriyet.

Podle médií je pár obviněn z poskytování zbraní a čeká je soud. Markéta Všelichová a Miroslav Farkas se údajně loni připojili ke kurdským milicím YPG, které bojují na severu Sýrie a jež Turecko řadí k teroristickým organizacím.

 

Agentura Anadolu napsala, že z kontaktů obou zatčených na sociálních sítích se dá vyvodit, že v Evropě organizovali protitureckou propagandu. Vycestovali prý několikrát do Sýrie a do Iráku.

 


O jejich zadržení informoval turecký tisk ve čtvrtek. Podle mluvčí českého ministerstva zahraničí Michaely Lagronové byli zadrženi už 13. listopadu.

 

Turecko považuje milice YPG za teroristickou organizaci, protože tyto milice jsou navázané na zakázanou separatistickou tureckou Stranu kurdských pracujících (PKK), které je obecně označována jako teroristická.

 


Lagronová upozornila, že české ministerstvo řešilo podobnou situaci Všelichové už v létě, kdy byla zadržena v Kurdistánu. České úřady se tehdy úspěšně snažily docílit jejího vyhoštění, aby tam neskončila ve vězení.

has TN.cz