výhodná investice

Češi kupují investiční zlato! Česká národní banka se ho zbavuje

Téma:

Stále více Čechů kupuje investiční zlato. Podle odborníků se jedná o lepší investici, než do cenných papírů. Zlaté cihličky a mince se totiž dají kdykoliv výhodně prodat.

Češi se do nákupu nejdražšího kovu ve větším množství pustili po vypuknutí ekonomické krize před devíti lety. V letech 2011 a 2012 se v tuzemsku prodaly téměř dvě tuny zlata. "Lidé vidí ve zlatě bezpečný přístav. Nevěří již v takové míře investičním fondům, různým derivátům, případně spořicím účtům," řekl Jaroslav Křůpala, odborník na investiční zlato.

 

"Zlato je prostě jistota. Je to něco, co člověk může nahmatat. V případě krize přenést, oproti nemovitosti, takže v tom vidím výhody," popsal muž z Brna. I z toho důvodu jsou zlaté mince a cihličky stále žádaným zbožím. I před Vánocemi, kdy jde podle odborníků cena zlata dolů.

 


Jaroslav Křůpala vysvětlil, že investiční minci je možné prodat v zahraničí. "Běžně ji prodáte v New Yorku, Rakousku i Německu. Kdekoliv," popsal. Podle posledních průzkumů je mezi lidmi v České republice víc než deset tun zlata.

 

 

Například v Turecku by vláda nejraději dostala zlato od lidí do státní pokladny. Česká národní banka ale vsadila na opačný trend. "Aktuálně investiční zlato rozprodává mezi domácnosti ve formě sběratelských mincí," popsal Křůpala.

 

Virtuálním zlatým dolem je v poslední době i kryptoměna zvaná bitcoin. Její hodnota se momentálně vyšplhala nad sedm tisíc dolarů, což je v přepočtu více než 150 tisíc korun. Jenže bitcoin kromě rekordních růstů zažil i pády.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

Ondřej Požár/ham TN.cz