ONLINE SVĚT

Češi kvůli koronaviru změnili své chování, ukazuje statistika

Online nakupování
Zdroj: Profimedia
Ilustrační snímek
Brabec Martina
Martina Brabec
Aktualizováno 9:20
26.11. 2020 8:54
Téma:

Koronavirus změnil chování Čechů. Ještě v roce 2019 nakupovalo online jen 39 % z nich, v roce 2020 je to už 54 %. Výrazně také přibylo Čechů, kteří platí za sledování filmů a seriálů.

Český statistický úřad (ČSÚ) zveřejnil data o tom, jak se změnilo chování Čechů na internetu v době pandemie. Není překvapující, že výrazně vzrostlo nakupování přes internet. Zatímco v roce 2019 nakupovalo online 39 % české populace, o rok později to bylo již 54 %.

 

 

"Potraviny si během sledovaných tří měsíců nakoupilo aspoň jednou 13 % osob. Stejný podíl si přes internet objednal jídlo z restaurací či fastfoodů. Oblečení nebo obuv si koupilo online 30 % osob. Byla to nejčastěji nakupovaná položka na internetu, stejně jako v několika předchozích letech,“ řekl předseda ČSÚ Marek Rojíček.

 


Češi letos také více sledují pořady na webu televizních stanic a vzrostl i počet lidí, kteří sledují videa na Youtube či podobných stránkách. "Největší meziroční nárůst zaznamenalo sledování placených pořadů. Zatímco na jaře roku 2019 uvedla 3 % osob, že si zaplatila za sledování filmů či seriálů přes internet, v roce 2020 to bylo již 10,5 %. Nejčastěji sledují placené programy na internetu osoby ve věku 25 až 34 let," uvedla Eva Myšková Skarlandtová z oddělení statistiky výzkumu, vývoje a informační společnosti ČSÚ.

 

 

Mezi Čechy roste také zájem o chytrá zařízení. Například chytrou televizi používá třetina českých domácností. Některou formu nositelné elektroniky, tedy především chytré hodinky, fitness náramky a bezdrátová sluchátka, používá v Česku 32 % osob, chytré reproduktory 18 % osob.

 

Počítač či tablet má v Česku aktuálně 79 % domácností, přístup k internetu má 82 %. Výrazně více jsou těmito digitálními technologiemi vybaveny domácnosti s dětmi a mladé domácnosti.

 

 

V době distanční výuky ale stále 7 % (76 tisíc) školou povinných dětí bydlí v domácnostech, kde nemají žádný stolní nebo přenosný počítač a 2 % žáků ve věku 6 až 15 let dokonce žije v rodinách bez přístupu k internetu.

 

Koronavirus zrychlil přesun Čechů na internet. Co nejvíce nakupovali v minulých letech se podívejte v reportáži TV Nova.

TN.cz