Češi lépe vycházejí se svými příjmy. Potvrzují to výsledky ČSÚ

V České republice se díky dobré ekonomické situaci zvyšují průměrné výdělky a rostou i roční příjmy jednotlivých domácností. Díky tomu klesá počet rodin, které mají potíže vyjít s penězi. Vyplývá to z výsledků pravidelného šetření Českého statistického úřadu (ČSÚ).
"Velký problém vyjít s penězi mělo v minulém roce 14 % domácností, přičemž v roce 2018 to bylo 18 %. Týká se to zejména samoživitelek s dětmi a žen starších 65 let, které žijí samy,“ uvedl předseda Českého statistického úřadu Marek Rojíček.
Za rok 2018 připadal na jednotlivou osobu v domácnosti průměrný čistý příjem 195,1 tisíc korun. Oproti předchozímu roku 2017 to bylo o 12 700 korun více.
Anketa
"Pro jednotlivce činila v loňském roce 12 818 Kč, zatímco u rodičů se dvěma menšími dětmi se jednalo o 26 917 Kč na domácnost za měsíc,“ uvedl ČSÚ v tiskové zprávě.
I přesto se zvýšil počet lidí, kteří se ocitli pod uvedenou příjmovou hranicí, v minulém roce šlo o 10,1 %. "Tento evropský ukazatel nepopisuje chudobu lidí ve smyslu hmotné nouze, ale odráží rozdělení příjmů v dolní polovině populace v každé jednotlivé zemi. A jelikož u nás tempo růstu skupiny populace se středním příjmem převyšuje tempo růstu nízkopříjmové skupiny, stoupá i počet lidí, kteří zůstávají pod stanovenou hranicí,“ informoval Jiří Pekárek z odboru šetření v domácnostech ČSÚ.
Každým rokem tak dlouhodobě ubývá osob, které žijí v domácnosti s materiálním nedostatkem. Jedná se o zejména o ty, které si nemohou dovolit určité položky, jako například pořídit si nový nábytek a vyměnit ho za starý a opotřebovaný. ČSÚ dále uvádí, že zhruba pětina domácností si nemůže dovolit neočekávaný výdaj ve výši 11 200 Kč nebo týdenní dovolenou.