Češi mění názor, téměř polovina se chce nechat očkovat proti covidu

Češi přestávají být vůči očkování skeptičtí. Podle posledního průzkumu National Pandemic Alarm se chce téměř polovina nechat naočkovat vakcínou proti covidu-19. Průzkum probíhal v pěti evropských zemích, přičemž nejvyšší ochota k dobrovolnému očkování je na Slovensku.
Aktuálně je ochota k dobrovolnému očkování nejvyšší na Slovensku, potom následuje Česko a Polsko. Naopak menší ochota je mezi respondenty v Maďarsku a nejméně v Bulharsku.
V Česku a na Slovensku jsou výrazně ochotnější nechat se očkovat lidé ve věku 55 a více let a také lidé s vyšším vzděláním. Napříč všemi zeměmi jsou k očkování proti covidu-19 svolnější o něco více muži než ženy.
Postoj k očkování proti covidu-19 sledovaly průzkumné agentury v rámci National Pandemic Alarm v posledních třech vlnách, tedy v říjnu, listopadu a prosinci. Výsledky byly téměř stejné a postoj lidí se neměnil. Pro očkování se vyslovila vždy zhruba třetina obyvatel a téměř 50 procent bylo proti.
To se však v poslední době změnilo. V novém roce jsou totiž Češi k očkování povolnější. Očkovat by se nyní nechalo 46 procent, naopak třetina se k očkování nemá. Zhruba 18 procent lidí odpovědělo, že se zatím nerozhodlo.
"Ochota k vakcinaci je nejvyšší u respondentů starších 55 let, tam dosahuje až 62 procent. Naopak nejnižší, 30 procent, je u věkové skupiny 25–34 let. Z oblastí ČR jsou svolnější k vakcinaci lidé z Prahy a středních Čech,“ píše se v průzkumu.
Anketa
Respondenti, kteří by se nechali očkovat proti covidu-19, jakmile to bude možné, by preferovali vakcinaci u praktického lékaře (56 %). Výrazně méně lidí, kteří by se nechali očkovat, až na ně přijde řada, by preferovali očkovací centrum (11 %) nebo nemocnici (3 %). Skoro třetině lidí pak na místě očkování nesejde (30 %).
Podle SZO se svět v souvislosti s distribucí vakcín ocitl na prahu selhání. Podívejte se na reportáž televize Nova: