PRŮZKUM

Češi mění názor, téměř polovina se chce nechat očkovat proti covidu

Vláda schválila metodický pokyn k očkování
Zdroj: TV Nova
Ilustrační obrázek
Jan Houška
Jan Houška
Aktualizováno 17:14
19.1. 2021 17:01
Téma:

Češi přestávají být vůči očkování skeptičtí. Podle posledního průzkumu National Pandemic Alarm se chce téměř polovina nechat naočkovat vakcínou proti covidu-19. Průzkum probíhal v pěti evropských zemích, přičemž nejvyšší ochota k dobrovolnému očkování je na Slovensku.

Aktuálně je ochota k dobrovolnému očkování nejvyšší na Slovensku, potom následuje Česko a Polsko. Naopak menší ochota je mezi respondenty v Maďarsku a nejméně v Bulharsku.

 

V Česku a na Slovensku jsou výrazně ochotnější nechat se očkovat lidé ve věku 55 a více let a také lidé s vyšším vzděláním. Napříč všemi zeměmi jsou k očkování proti covidu-19 svolnější o něco více muži než ženy.

 

 

Postoj k očkování proti covidu-19 sledovaly průzkumné agentury v rámci National Pandemic Alarm v posledních třech vlnách, tedy v říjnu, listopadu a prosinci. Výsledky byly téměř stejné a postoj lidí se neměnil. Pro očkování se vyslovila vždy zhruba třetina obyvatel a téměř 50 procent bylo proti.

 

 

To se však v poslední době změnilo. V novém roce jsou totiž Češi k očkování povolnější. Očkovat by se nyní nechalo 46 procent, naopak třetina se k očkování nemá. Zhruba 18 procent lidí odpovědělo, že se zatím nerozhodlo.

 

"Ochota k vakcinaci je nejvyšší u respondentů starších 55 let, tam dosahuje až 62 procent. Naopak nejnižší, 30 procent, je u věkové skupiny 25–34 let. Z oblastí ČR jsou svolnější k vakcinaci lidé z Prahy a středních Čech,“ píše se v průzkumu.

 

Anketa

Necháte se očkovat proti koronaviru?

Hlasovalo 1312 lidí.
 

 

Respondenti, kteří by se nechali očkovat proti covidu-19, jakmile to bude možné, by preferovali vakcinaci u praktického lékaře (56 %). Výrazně méně lidí, kteří by se nechali očkovat, až na ně přijde řada, by preferovali očkovací centrum (11 %) nebo nemocnici (3 %). Skoro třetině lidí pak na místě očkování nesejde (30 %).

 

Podle SZO se svět v souvislosti s distribucí vakcín ocitl na prahu selhání. Podívejte se na reportáž televize Nova:

Související témata:
TN.cz