Koronavirová pandemie

Řecko zruší povinné testy pro Čechy ještě před pondělím, oznámil Babiš

Zdeněk Drgáč
Zdeněk Drgáč, Vítězslav Boch
Publikováno 13. 8. 2020
Téma:

Řecká vláda vyřadí Česko ze zemí, jejichž občané musí při cestách do Řecka předkládat negativní test na koronavirus. Po jednání s řeckým premiérem to oznámil předseda vlády Andrej Babiš (ANO). Termín, kdy tak Řekové učiní, neupřesnil, jejich premiér to má ale vyřešit ještě ve čtvrtek. Řecko přitom avizovalo, že negativní test na koronavirus bude chtít od pondělka.

O výsledcích jednání s řeckým premiérem Kyriakosem Mitsotakisem informoval Babiš na sociálních sítích. "Po mé osobní intervenci a na základě nových údajů o epidemiologické situaci v ČR, které jsme dodali řecké straně, vyřadí Česko ze seznamu zemí, jejíž občané mají povinnost předkládat test na covid-19 při vstupu do Řecka," napsal český premiér.

 

Řecký předseda vlády Kyriakos Mitsotakis má zrušení povinných testů zařídit ještě během čtvrtka. "Původní rozhodnutí řecké vlády ani nevstoupí v platnost," tvrdí Babiš.

 

Řecko avizovalo, že bude od pondělí po Češích požadovat negativní test na koronavirus. V nařízení je ale mezera. Athény chtějí test pouze po turistech, kteří letí z českého území. Pokud se na dovolenou vypravíte třeba z Vídně, povinnost ho předložit odpadá.

 

 

Na rozhodnutí Řecka pouštět do země Čechy pouze s negativním testem reagovalo ministerstvo zdravotnictví navýšením kapacit odběrových míst. Některé cestovky se chystají svým klientům zčásti nebo zcela provedení testu proplatit.

 

Nařízení už platí pro všechny turisty cestující do Řecka autem přes hraniční přechod Promachonas na hranici s Bulharskem, při cestování letadlem se má Česka začít týkat v pondělí 17. srpna. Už teď negativní test Athény požadují po turistech letících z Bulharska, Rumunska, Spojených arabských emirátů, Malty, Švédska, Belgie, Španělska, Holandska, Albánie, a Severní Makedonie.

 

Kdo do Řecka letí odjinud než z Česka nebo vyjmenovaných zemí, podle nařízení řecké vlády se negativním testem prokazovat nemusí.

 

ŘECKÉ NAŘÍZENÍ PŘEHLEDNĚ:

- Platnost od 17. do 31. srpna 2020 s tím, že podle potřeby může být opatření prodlouženo. Podle Babiše platit ani nezačne.

- Turista letící z Česka musí předložit už v letadle lékařské potvrzení negativní diagnózy v anglickém jazyce s uvedením jména a příjmení a čísla cestovního dokladu, které je vystaveno na základě dokladu o negativním molekulárním PCR testu na Covid-19, který byl proveden v průběhu posledních 72 hodin před příletem do Řecka.

- Obě potvrzení musí být v originále (v tištěné nebo elektronické formě).

- Tato povinnost se nevztahuje na spolucestující děti ve věku do 10 let.

- Při vstupu na řecké území je nutné předložit QR kód obdržený po vyplnění PLF formuláře.

- Stejné podmínky se týkají všech turistů přijíždějících do Řecka po silnici přes hraniční přechod Promachonas na hranici s Bulharskem.

- Týká se to také Bulharska, Rumunska, Spojených arabských emirátů, Malty, Švédska, Belgie, Španělska, Holandska, Albánie a Severní Makedonie.

- Kdo letí z jiné země, tyto povinnosti se ho netýkají, přesto ministerstvo doporučuje, aby si lidé všechny vyjmenované dokumenty opatřili.

 

 

Ministerstvo zahraničí i resort zdravotnictví však shodně varují, že stoprocentní jistota, že ho v letadle nebudou chtít, neexistuje. "Test doporučujeme mít i v případě, pokud plánujete cestovat do Řecka z letiště mimo ČR. Ačkoli opatření vydané řeckými orgány situaci odletu z letiště mimo území ČR výslovně neupravuje, může vám být bez testu odepřen vstup na palubu letadla," stojí v tiskové zprávě obou ministerstev.

 

Anketa

Jakým způsobem cestujete do Řecka?

Hlasovalo 67 lidí.

Někteří Češi skutečně plánují do Řecka odcestovat přes třetí zemi bez testu, převažují však pravděpodobně ti, kteří letí z Česka. Cestovní kanceláře chtějí klientům vyjít vstříc a na testy jim přispějí. Jsou mezi nimi Alexandria nebo Blue Style, celou částku uhradí třeba Fischer.

 

Hlavní hygienička Jarmila Rážová turisty nabádá, aby se v Řecku i jiných destiancích chovali co možná nejzodpovědněji. "Vyhýbejte se místům, kde se kumuluje vysoký počet osob, ať už vnitřním, nebo vnějším. Raději zůstaňte na čerstvém vzduchu. Je dobré dodržovat bezpečné rozestupy. Při cestách hromadnou dopravou používejte roušku," vyzvala Rážová.

Dohoda premiérů ohledně Řecka přišla v pravou chvíli, říká Martin Smolek:

Podívejte se na reportáž TV Nova o cestovním pojištění do Řecka:

TN.cz