ESHOPŮM SE DAŘÍ

Češi na internetu v době pandemie rekordně nakupují neobvyklé věci

Petr Bača
Petr Bača
6.2. 2021 21:32
Téma:

Internetové obchody zažívají obrovský rozmach. V době, kdy je velká část prodejen zavřená, není divu. V e-shopech se teď ale prodává i takové zboží, jaké si tam dřív málokdo uměl představit.

Asi skoro každému chybí možnost zajít si do kadeřnictví nebo k holiči. A z toho těží e-shopy. "V uplynulém roce jsme zaznamenali extrémní nárůst o pleťovou péči a vlasovou kosmetiku, poptávka vzrostla o 70 procent," popisuje například Andrea Kabická ze společnosti Notino."Zajímavým trendem je, že si lidé zakládají domácí kadeřnictví, násobně se prodávají například domácí strojky," potvrzuje majitel společnosti Mironet.cz Robert Novotný.Na internetu frčí nejen kosmetika nebo zboží za stovky nebo tisíce korun. Trend se změnil třeba v případě prodeje kotlů nebo hořáků. Dříve se lidé přišli poradit, dnes nakoupí mnohem rychleji."Aby někdo utratil sto tisíc korun, aniž by ten výrobek viděl, tak to samozřejmě v minulosti si nepamatuju," popisuje Jan Berka ze společnosti Powerheat.cz.Více se však prodávají třeba deskové hry nebo knihy. Ale nejen ty. "U tištěných knih byly nárůsty asi kolem 5 procent, u elektronických knih to bylo asi 10 procent. U audioknih to bylo dokonce až o 25 procent," uvedl Antonín Kočí z nakladatelství Euromedia.

 "Vyskočila celá kategorie fitness vybavení o 2000 procent, velmi úspěšné byly běžecké trenažery, které vzrostly o tisíc procent," popisuje další trend mluvčí Mall.cz Pavla Hobíková."Lidé si staví domácí kanceláře, prodává se násobně více počítačů nebo notebooků. Ti, co počítače mají, si často kupují druhé monitory," doplňuje Novotný.

 

Více se online kupují i léky. "Lidé nakupují velká balení, na která jsou akce, zvýhodnění a lidé možná ani nepřemýšlí, jestli mají možnost to spotřebovat vůči svému zdravotním stavu," varuje ale zakladatel portálu Lékárna.cz Vladimiír Finsterle.Nevyhovující zboží nakoupené na internetu je možné vrátit nebo vyměnit bez udání důvodu. I to může kupujícím usnadnit rozhodování.

 

mb TN.cz