Neberou nařízení vážně

Češi nedodržují nařízení. Vláda může přikročit k tvrdším opatřením

Jan Socha
Jan Socha
Publikováno 17. 3. 2020
Téma:

Češi se rozdělili na dvě skupiny. Většina se chová zodpovědně a na veřejnosti nosí roušky. Druhá skupina ukazuje třeba na sociálních sítích, že je nařízení nezajímá. A podobné je to i v případě dodržování karantény. Řada lidí zákaz shromažďování naprosto ignoruje. Vládě se to nelíbí a pohrozila, že v kontrolách přitvrdí.

V ulicích i dopravních prostředcích si většina lidí chrání ústa a nos rouškou nebo respirátorem. Nosí je i řada z těch, kteří se jdou projít do přírody, což nařízení vlády povoluje.

 

"Roušku na sobě mám a věřím tomu, že většina to respektuje," zaznělo v naší anketě. "Už jsme doma tři dny, potřebovali jsme se projít a jít nakoupit," uvedl další respondent, proč je naše kamera chytila venku. "Jdeme se jenom projít a pak zase domů," potvrzovali i další.

 

"Celý smysl toho opatření je, aby si lidé uvědomili, že je krize, že to vydržíme...," apeloval v neděli na veřejnost ministr vnitra Jan Hamáček. Jenže jak se ukazuje, řada lidí nebezpečí podceňuje a chová se nezodpovědně i vůči ostatním. Naše kamera natočila na jednom pražském sídlišti, jak si zde zákaz nezákaz hraje několik dětí v doprovodu svých rodičů.

 

 

"Dostáváme informace o tom, že jsou mezi námi nezodpovědní lidi, musíme to řešit a musíme přitvrdit…," sdělil premiér Andrej Babiš. Vláda přitom už dříve avizovala pokutu tři miliony korun za nerespektování karantény a šíření nákazy označila za trestný čin.

 

"Pokud to nepůjde po dobrém, tak budeme muset použít pořádkové jednotky. Ale věřím, že lidé mají rozum," dodal Jan Hamáček.

 

Například v Praze na Václavském naměstí se lidí sice nesdružují, nicméně státní i městská policie teď eviduje desítky oznámení na jedince, kteří se sdružují ve skupinách a zákaz nedodržují.

 

"Zaznamenali jsme až několikanásobně zvýšený počet dotazů a oznámení v souvislosti s usneseními vlády. Ty se týkají nejen pohybu osob na veřejném prostranství, ale také aplikací Uber a Bolt nebo problematiky krátkodobých pronájmů," sdělila Irena Seifertová, mluvčí pražské městské policie.

 

 

"Jedním z opatření, které budeme kontrolovat, je omezit mezilidský kontakt," dodala Hana Rubášová, mluvčí PČR. Toho, kdo zákaz nedodržuje, může policista vykázat, ale také mu uložit pokutu.

 

"Jsou nezodpovědní sami k sobě i ostatním," zaznělo k podobným hříšníkům v naší anketě. "Přece když se něco vydá, nějaké usnesení, tak by to lidi měli dodržovat," domnívá se další respondent.

 

Policisté se setkávají i s poplašnými zprávami. Například 33letý muž z Ústí nad Labem podle kriminalistů šířil paniku, když na sociální síť napsal, že má koronavirus, přestože byl zdravý. "Mám Corona a největší zábava je chodit do supermarketů a jazykem lízat pečivo," šířil podle Jany Slámové, mluvčí PČR dotyčný muž.

 

"Muže čeká vyšší trest, než je běžné, možná až osm let. V době vyhlášeného stavu nouze totiž pro některé trestné činy platí přísnější sazba," dodala právnička Eva Radová. Mezi takové trestné činy patří lichva, krádež, zpronevěra nebo právě poplašná zpráva.

 

Vládní nařízení zahrnuje i zákaz vycestování z České republiky. Šéfka státního ústavu pro kontrolu léčiv Irena Storová stihla odjet na dovolenou na Kubu dva dny před začátkem jeho platnosti.

TN.cz