Výzkum veřejného mínění

Češi nejvíc věří armádě a policii, nejmíň církvím a politikům

Policie, církev
Zdroj: Profimedia, Getty Images
Petr Zelený
Petr Zelený
Aktualizováno 8.10. 2019 13:49
Téma:

Pololetní výzkum Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) ukázal, že Češi nejvíc důvěřují policii a armádě. Na opačném konci spektra jsou naopak církve a politické strany.

"Největší důvěře ze zkoumaných veřejných institucí se těší policie (70 %) a armáda (69 %), nejméně lidé důvěřují politickým stranám a hnutím (26 %) a církvím (24 %)," uvedli na webu výzkumníci.

 

O něco hůř než policisté a vojáci jsou na tom soudy (58 % důvěry) a banky (54 %), "plichtu" uhrála rádia, kterým Češi stejnou mírou (ne)důvěřují (obě hodnoty na 47 procentech).

 

 

Na chvostu žebříčku důvěry skončily neziskové organizace, kterým důvěřuje jen třetina dotázaných. Ještě o něco hůř dopadly politické strany a hnutí (26 % důvěry) a úplně poslední skončily církve, kterým věří jen necelá čtvrtina lidí (přesně 24 %).

 

 

U církví je zároveň největší rozdíl mezi důvěrou a nedůvěrou - celých 43 procent. "Šest procent dotázaných nedůvěřuje ani jedné z uvedených institucí, více než pětina (22 %) důvěřuje jen jedné až třem institucím a čtvrtina (25 %) důvěřuje devíti a více institucím," píše CVVM.

TN.cz