CVVM

Facka Zemanovi! Češi věří víc Rychetskému než prezidentovi

Miloš Zemna a Pavel Rychetský
Zdroj: Profimedia
Petr Zelený
Petr Zelený
Aktualizováno 6.11. 2019 14:17
Téma:

Podle Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) Češi v říjnu z vrcholných představitelů státu nejvíce věřili předsedovi Ústavního soudu (ÚS) Pavlu Rychetskému. Druhý skončil prezident Miloš Zeman, třetí premiér Andrej Babiš.

Přesto ani jednomu z nich nevěří ani polovina lidí - Rychetský se těší důvěře 46 procent dotázaných, prezident získal o jedno procento méně, Andrej Babiš má důvěru 42 lidí ze sta.

 

Rychetský má zároveň vynikající průměr důvěry a nedůvěry - nevěří mu 32 procent respondentů. To prezident a premiér jsou na tom výrazně hůř - Miloši Zemanovi nevěří 48 procent Čechů, Andreji Babišovi dokonce 53 procent lidí.

 

Zeman přitom nedávno šéfa Ústavního soudu opakovaně kritizoval za údajně špatnou práci. Na mínění veřejnosti to ovšem podle průzkumu nemělo vliv.

 

"Statisticky vyrovnané podíly důvěry a nedůvěry byly zaregistrovány v případě Jany Maláčové a Miloše Zemana. U všech ostatních zkoumaných představitelů více či méně významně nedůvěra převažuje nad důvěrou," uvádějí výzkumníci.

Čechům evidentně hodně leží v žaludku bývalý ministr financí a současný předseda poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek - věří mu jen 15 lidí ze sta, v opačném duchu se vyjádřilo 78 procent účastníků průzkumu. Je to ovšem jeho nejlepší výsledek za poslední tři roky. 

"Oproti květnu 2019 se zvýšila důvěra v případě některých členů vlády, nejvýrazněji v případě Aleny Schillerové a Marie Benešové. Vzestup důvěry byl zaznamenán také v případě guvernéra ČNB Jiřího Rusnoka, ombudsmanky Anny Šabatové, předsedy Poslanecké sněmovny Radka Vondráčka a předsedy poslaneckého klubu hnutí ANO Jaroslava Faltýnka," vypíchli sociologové.

TN.cz