Hospody bez kouření

Zákaz kouření platí už rok. Češi omezili cigarety, zákon za tím není

Téma:

Češi přestávají kouřit. Za rok platnosti protikuřáckého zákona si podle výzkumu Univerzity Karlovy kuřáci zapálí za den v průměru místo 15 cigaret jen 12. Podle odborníků je to hlavně proto, že lidé chtějí žít zdravěji. Kouření také často omezují kvůli rodině. Přitom právě doma, na ulicích a v práci se kouří víc. Tento zlozvyk se tam, podle průzkumu, přesunul z restaurací, ve kterých platí zákaz kouření.

Kouřit, či nekouřit? Tak to je otázka, kterou řešilo za poslední rok mnoho kuřáků. Ti, kteří nepřestali kouřit, minimálně alespoň omezili počet vykouřených cigaret za den.

 

"Zjistili jsme, že se snížila spotřeba zhruba o tři cigarety. Přičemž u více motivovanějších to byly tři cigarety, u méně motivovaných dvě cigarety za den," prozradil TV Nova adiktolog Adam Kulhánek.

 

Tou hlavní motivací přitom podle odborníků není zavedení protikuřáckého zákona. Kuřáci to dělají hlavně kvůli svému zdraví, potvrdil Kulhánek. Na dalším místě jsou rodina a finance. Protikuřácký zákon mezi důvody nefiguruje.

 

Pokud se chce Čech odnaučit kouřit, nejde k odborníkovi, ale volí prý raději svépomoc. "To je ale bohužel ta nejméně efektivní cesta, jak odvykat," upozornil adiktolog.

 

 

Přitom zdravotní pojišťovny na klienty, kteří chtějí přestat kouřit, myslí. Třeba VZP nabízí příspěvek 2 500 korun, je to ale vázáno tím, že nad odvykáním dohlíží odborník. Příspěvek je podmíněn návštěvou centra pro závislé na tabáku také u Zdravotní pojišťovny Ministerstva vnitra. Oborová zdravotní pojišťovna dává až 4 tisíce na rok.

 

Podle adiktologa Kulhánka zanechává kouření po prvním půl roce léčby zhruba 60 % pacientů. "Kuřákům primárně hrozí onemocnění srdce a cév a pak je to ta klasika - onemocnění dýchacího systému, nejznámější je rakovina plic," upozorňuje kouč zaměřený na odvykání kouření Lukáš Kohoutek.
 

Zdravý životní styl na vzestupu

Češi čím dál častěji také řeší, jak se správně stravovat. Podle odborníků je znát, že Češi nakupují víc kvalitnější potraviny. Odborníci na výživu ale tvrdí, že jde stále jen o malé procento lidí. I přes všechna výživová doporučení stále patříme mezi nejtlustší v Evropě.

 

Podle odborníka na výživu Ivana Macha si většina lidé zvykla nakupovat potraviny levně, často v akcích a na úkor kvality. "Máme taky málo času na přípravu jídel a to nejenom doma, ale i ve veřejném stravování," dodal Mach.

 

Podle statistiků se ale zlepšuje skladba potravin - jíme více masa, mléčných výrobků, ovoce a zeleniny a méně konzumujeme obiloviny. V roce 2016 průměrný Čech zkonzumoval asi 80 kilogramů masa za rok, v roce 1936 jen polovinu. Velké nákupy už nejsou v módě, Češi nakupují v menším množství ale častěji.

 

 

Asi každý z nás někdy zkusil dietu, zdravý životní styl jde ruku v ruce i s pohybem, fyzické aktivitě bychom se měli věnovat pravidelně. Kvalitně se stravovat ovšem neznamená jen dietně - a jde to i v restauracích.

 

Správný recept na zdraví sice nedostanete. Rozhodně si ale nerozumí s obezitou. A obézní je zatím podle průzkumů každý pátý Čech.

vbo, Michal Čoudek & Jana Schillerová TN.cz