Celosvětové srovnání

Češi patří mezi největší kuřáky! Na každého připadá 2500 cigaret ročně

Senior kouří - ilustrační foto
Zdroj: Profimedia
Ilustrační foto
Eva Pavelková
Eva Pavelková
14.1. 2020 13:08
Téma:

Češi patří mezi největší kuřáky na světě. Pokud se cigarety rozpočítají na obyvatele nad 15 let, vykouří jich průměrně každý z nás 2428 za rok. S obrovským náskokem vede Andorra, která má ale nulovou spotřební daň, a tak tam tabák jezdí nakupovat i Francouzi nebo Španělé.

Česko v celosvětovém žebříčku spotřeby cigaret zaujímá sedmé místo. Podle výzkumu zdravotnických organizací American Cancer Society a Vital Strategies každý 15letý Čech vykouří 2428 cigaret ročně. Upozornil na to analytický projekt Česko v datech.

 

"Celý žebříček s obrovským náskokem vede Andorra s 6398 cigaretami na osobu za rok. Andorra má ale nulovou spotřební daň, často zde proto cigarety nakupují i Francouzi a Španělé," uvedla Irena Hosnejmanová z projektu. Následuje Lucembursko a Bělorusko.

 

Naopak nejméně se kouří v Bruneji, kde platí přísná protikuřácká pravidla. Průměrně podle odhadů každý Brunejec vykouří pouhých 10 cigaret ročně. Obecně na opačné straně žebříčku najdeme státy třetího světa - především z Afriky.

 

V Česku nejvíce kouří důchodci. Přes 11 % lidí ve věku 65 a více let se přiznalo, že si zapálí více než 25 cigaret denně. Každodenní kuřáci tvoří zhruba pětinu české populace, těch příležitostných je 7,4 %. Nejvíce je v Česku celoživotních nekuřáků (54 %), bývalí kuřáci tvoří 17,4 %.

 

 

Návyky českých kuřáků výrazně nezměnil ani tzv. protikuřácký zákon, který začal platit v květnu 2017. Téměř 69 % kuřáků nijak neovlivnil. S tabákem skoncovalo zhruba sedm procent lidí ve věku 25 až 44 let a 33,3 % mladých ve věku 15 až 24 let kouření omezilo.

 

Dalším impulsem ke konci s kouřením může být zdražení cigaret. Za krabičku v současnosti zaplatíte průměrně 97,60 koruny, jedna cigareta tak vyjde na necelou pětikorunu. Od ledna se navíc znovu zvýšila spotřební daň na cigarety.

TN.cz