Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Celosvětové srovnání

Češi patří mezi největší kuřáky! Na každého připadá 2500 cigaret ročně

Senior kouří - ilustrační foto
Zdroj: Profimedia
Ilustrační foto
Eva Pavelková
Eva Pavelková
Publikováno 14. 1. 2020

Češi patří mezi největší kuřáky na světě. Pokud se cigarety rozpočítají na obyvatele nad 15 let, vykouří jich průměrně každý z nás 2428 za rok. S obrovským náskokem vede Andorra, která má ale nulovou spotřební daň, a tak tam tabák jezdí nakupovat i Francouzi nebo Španělé.

Česko v celosvětovém žebříčku spotřeby cigaret zaujímá sedmé místo. Podle výzkumu zdravotnických organizací American Cancer Society a Vital Strategies každý 15letý Čech vykouří 2428 cigaret ročně. Upozornil na to analytický projekt Česko v datech.

 

"Celý žebříček s obrovským náskokem vede Andorra s 6398 cigaretami na osobu za rok. Andorra má ale nulovou spotřební daň, často zde proto cigarety nakupují i Francouzi a Španělé," uvedla Irena Hosnejmanová z projektu. Následuje Lucembursko a Bělorusko.

 

Naopak nejméně se kouří v Bruneji, kde platí přísná protikuřácká pravidla. Průměrně podle odhadů každý Brunejec vykouří pouhých 10 cigaret ročně. Obecně na opačné straně žebříčku najdeme státy třetího světa - především z Afriky.

 

V Česku nejvíce kouří důchodci. Přes 11 % lidí ve věku 65 a více let se přiznalo, že si zapálí více než 25 cigaret denně. Každodenní kuřáci tvoří zhruba pětinu české populace, těch příležitostných je 7,4 %. Nejvíce je v Česku celoživotních nekuřáků (54 %), bývalí kuřáci tvoří 17,4 %.

 

 

Návyky českých kuřáků výrazně nezměnil ani tzv. protikuřácký zákon, který začal platit v květnu 2017. Téměř 69 % kuřáků nijak neovlivnil. S tabákem skoncovalo zhruba sedm procent lidí ve věku 25 až 44 let a 33,3 % mladých ve věku 15 až 24 let kouření omezilo.

 

Dalším impulsem ke konci s kouřením může být zdražení cigaret. Za krabičku v současnosti zaplatíte průměrně 97,60 koruny, jedna cigareta tak vyjde na necelou pětikorunu. Od ledna se navíc znovu zvýšila spotřební daň na cigarety.

TN.cz