Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

výsledky voleb

Drahoš plánuje změny v týmu, Zemanovi radí Babiš

Miloš Zeman a Jiří Drahoš ve volebních štábech
Zdroj: ČTK

O tom, kdo stane v čele České republiky, se rozhodne až ve druhém kole. V tom se utkají současný prezident Miloš Zeman a bývalý předseda Akademie věd Jiří Drahoš. Zemana v prvním kole prezidentské volby volilo podle konečných výsledků 38,6 procent hlasujících, Drahoše 26,6 procent. Podporu Drahošovi ve finále voleb, které se uskuteční za 14 dní, slíbilo pět jeho protikandidátů, kteří dohromady dostali třetinu hlasů. Politologové očekávají ve druhém kole velmi tvrdý souboj, zřejmě i s negativní kampaní, ale otevřený.

Kandidáti Pavel Fischer, Michal Horáček a Marek Hilšer dostali v prvním volebním kole zhruba po deseti procentech hlasů. Zisk Mirka Topolánka byl přes čtyři procenta hlasů, Jiří Hynek získal více než procento hlasů a Vratislav Kulhánek a Petr Hannig půl procenta.

 

Zeman se stal vítězem voleb ve všech krajích s výjimkou Prahy, kde byl první Drahoš. Mezi Čechy v zahraničí zvítězil Drahoš před Fischerem, Hilšerem a Horáčkem. Zeman byl až pátý. Celková účast ve volbách byla 61,9 procenta, tedy zhruba stejná jako při první prezidentské volbě v roce 2013.

 

K volbám přišlo 5,18 milionů voličů, kteří odevzdali 5,15 milionu platných hlasů. V absolutních číslech získal Zeman 1,99 milionu hlasů, Drahoš 1,37 milionu hlasů.

 

Ohlasy na výsledky 1. kola prezidentských voleb v ČR:

 

Stoprocentní účast byla opět v obci Čilá na Rokycansku. Nejmenší účast měli ve Vřesové na Sokolovsku, kde k urnám přišlo 22,83 procenta voličů. Zemanovou největší voličskou baštou byla obec Chobot na Strakonicku. Získal tam 84 procent hlasů. Drahoš nejlépe bodoval ve Staňkovicích na Litoměřicku. Hlasovaly pro něj tři čtvrtiny místních voličů. Prezidenta vybírali i čeští vojáci v Afghánistánu. Na spojenecké základně Bagrám, kterou hlídají, volilo téměř 100 lidí.

 

Drahoš po skončení voleb ocenil své protikandidáty, s nimiž se setkával v debatách, za kultivovanou kampaň. Ve druhém kole chce změnit volební strategii a vyjede za voliči hlavně mimo Prahu. Zřejmě ho čekají i maximálně dvě televizní debaty se Zemanem, který účast v nich dosud odmítal, ale nyní je připraven do nich jít. Na své tiskové konferenci současný prezident také poděkoval za voličské hlasy, které dostal, a vyzval své stoupence, aby přišli hlasovat i ve druhém kole.

 

Miloš Zeman poděkoval svým voličům. Zdůraznil, že dosáhl lepšího výsledku než před 5 lety. "Gratuluji Jiřímu Drahošovi k pěknému 2. místu," vzkázal svému protikandidátovi Zeman. Na rozdíl od prvního kola Zeman nebude odmítat pozvání do předvolebních debat.

 

Průběh prvního kola voleb byl bez problémů. Výjimkou byl čin ukrajinské přívrženkyně hnutí Femen, která v pátek ve volební místnosti v Praze přiběhla polonahá s hanlivým nápisem na těle k Zemanovi. Sedmadvacetiletou ženu zadržela policie a podezírá ji z výtržnictví.

 

 

Podle její obhájkyně Lucie Hrdé aktivistka přijela do ČR jen na svou páteční akci, nebyla ozbrojena a nechtěla útočit. Žena je v cele předběžného zadržení a policie chce případ vyřešit ve zkráceném přípravném řízení, nebyla tedy zatím obviněna.


Podívejte se na reportáž TV Nova:

 

klma tn.cz / ČTK