ŠÍŘENÍ NÁKAZY

Češi se bojí letošních Vánoc. Někteří se s rodinou sejdou jen online

Vánoce s rodinou
Zdroj: Profimedia
Ilustrační snímek
Brabec Martina
Martina Brabec
Aktualizováno 14:23
26.11. 2020 13:38
Téma:

Blížící se advent vzbuzuje mezi Čechy obavu. Každý druhý si totiž myslí, že přinese větší riziko nákazy nemocí covid-19. Navzdory tomu ale každý čtvrtý Čech neplánuje omezit kontakt se svými blízkými.

Z adventního období má podle bleskového průzkumu agentury IPSOS pro společnost Respilon obavy 52,5 % Čechů. Zhruba třetina respondentů si myslí, že se rizika nemění a pouze 10 % obyvatel České republiky si myslí, že riziko bude naopak menší než obvykle. Větší obavy mají ženy.

 

Největší riziko nákazy hrozí podle respondentů v hypermarketech a velkých nákupních centrech. Myslí si to 46,7 % Čechů. Jako rizikové vnímá téměř třetina Čechů adventní trhy (30,7 %), dále pak nákupní výlety do větších měst a příhraničí (31,2 %) anebo taky běžné nákupy v supermarketech (30,8 %).

 


Za významný potenciální zdroj nákazy covidem-19 v nejbližších týdnech pak každý třetí obyvatel Česka označil firemní (neoficiální) večírky (34,3 %) a cestování MHD / veřejnou dopravou (30,1 %). Až pětina Čechů se pak obává rizikových kontaktů dětí ve škole/školce (20,1 %), případně setkávání s přáteli (17,2 %), návštěv pracoviště (16,7 %) nebo lékaře (15,3 %). Přibližně každý pátý Čech (23,6 %) si pak riziko šíření pandemie covidu spojuje s rodinnými návštěvami.


Navzdory obavám, ale víc než čtvrtina populace (27,8 %) nijak neomezí své sociální kontakty. Na širší rodinu a přátele návštěvy omezí každý desátý Čech (11,5 %). Pouze na nejbližší rodinu a přátele své sociální kontakty omezí téměř třetina Čechů (31,2 %).

 

 

Výrazná omezení setkávání plánuje pouze čtvrtina obyvatel ČR (24,1 %) - potkají se výhradně s vybranými příbuznými. 3,6 % Čechů se dokonce vzdá všech fyzických návštěv (v kontaktu budou pouze on-line).

 

V ulicích měst už je vánoční výzdoba. Podívejte se na reportáž TV Nova: 

Související témata:
TN.cz