spotřebitelské ceny

Češi se konečně dočkali. Potraviny zlevnily, klesly hlavně ceny zeleniny

Dvojí kvalita potravin
Zdroj: Getty Images
Ilustrační snímek
Kateřina Sejková
Kateřina Sejková
Publikováno 10. 9. 2020
Téma:

Ceny potravin podle Českého statistického úřadu meziměsíčně klesly - oproti červenci tak bylo v srpnu doplňování zásob v lednici o něco méně nákladné. Mírné zlevnění ale vykompenzoval růst cen v oblasti dopravy, takže celkově se cenová hladina nezměnila.

Nejen potraviny a nealkoholické nápoje se v srpnu dočkaly zlevnění. Klesly i ceny oděvů a obuvi o necelé procento. Jídlo však mělo na snižování cenové hladiny nejvýraznější vliv. Meziměsíčně zlevnina především zelenina, a to o 3,4 procenta. 

 

Velký vliv na to měl pokles cen brambor o více než 11 procent. U ovoce už zlevnění tak citelné nebylo, jeho ceny se oproti červenci snížily o 1,1 procenta. Mléko, sýry a vajíčka zlevnily o půl procenta.

 

Některé spotřebitelské ceny ale v srpnu rostly. Týká se to především dopravy, neboť mírně podražily automobily a pohonné hmoty a oleje. Lehce vzrostly i ceny v pohostinství.

 

 

Citelnější bylo zdražení dovolených s komplexními službami, za které si Češi připlatili o více než dvě procenta více než v červenci. Zdražily dokonce i některé potraviny, jako například oleje nebo cukr, jehož cena stoupla o téměř pět procent.

 

Srovnáme-li však letošní srpen s loňským, zjistíme, že spotřebitelské ceny oproti minulému roku stouply o 3,3 procenta. Největší vliv na to měl alkohol a tabák (ten zdražil o necelých 10 procent). Maso bylo dražší o šest procent než loni, ovoce dokonce o více než 22 procent.

Související témata:
TN.cz