Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 29. 4. 2017
o hákovém kříži

Češi se na Wiki vrhli na svastiku. Osvětu šíří pokladní Miriam

Svastika
Zdroj: Thinkstockphotos/Facebook
ilustrační fotokoláž by Tereza Havlíčková

Skandál kolem pokladní z Kauflandu s hákovým křížem na ruce má pozoruhodný efekt. Slovo "svastika" se včera stalo nejvyhledávanějším heslem v české Wikipedii. Je zjevné, že veřejnost nezaujal jen její případ, ale i problematika hákového kříže. Kdy jde o symbol štěstí a kdy nacismu?

Pokladní Miriam z Kauflandu se vystavováním svého předloktí s vytetovaným hákovým křížem téměř jistě dopustila podpory a propagace nacismu podle paragrafu 260, kvůli čemuž dostala výpověď a vyšetřuje ji také policie.

 

Nevědomky ale vedle propagace nacismu spustila i jiný efekt - včera se na české Wikipedii stalo nejvyhledávanějším termínem slovo "svastika". Je nemožné zjistit, s jakými motivy lidé historii svastiky vyhledávali. Při pohledu na sociální sítě se jistě našlo mnoho těch, kteří chtěli získat "munici" a mladou neonacistku omlouvat tím, že svastika je náboženský symbol.

 

Nezbývá než doufat, že většina lidí měla prostě zájem zjistit, jak to se svastikou doopravdy je a jak se liší od hákového kříže. Pokud jim z návštěvy Wikipedie utkví v paměti fakt, že svastika je sice náboženský symbol, který ale na Západě nevratně zdiskreditovali nacisté, zasloužila se neonacistka Miriam o užitečnou osvětu. Chybou by naopak byla absurdní zkratka, která je velmi často k vidění mezi diskutéry na sociálních sítích, že hákový kříž proto není symbol nacismu.

 

Symbol nacismu nebo štěstí? Rozhoduje kontext

 

V případě svastiky neboli hákového kříže jde vždy a naprosto bez výjimky o kontext, ve kterém je použita. Proto si hned v úvodu připomeňme, že v případě pokladní Miriam šlo bez jakýchkoli pochybností o nacistickou symboliku. Kromě hákového kříže totiž její tetování zachycuje i hajlujícího holohlavého muže a obrázek brány koncentračního tábora.

 

Kdyby byla Miriam chytřejší (tak by v první řadě měla dlouhý rukáv, ale to ponechme stranou) a nedoprovázela svastiku dalšími jednoznačnými obrázky, mohla by se na policii nebo u soudu pokusit hájit hákový kříž jako náboženský symbol. Musela by sice vysvětlovat i to, proč nosí triko skinhead a zveřejňuje například fotografie z potlachu Ku-Klux-Klanu, ale aspoň by to mohla zkusit.

 

15

GALERIE: Pokladní z Kauflandu

Zdroj: facebook.com

Pokladní z Kauflandu - 1

Hodnocení:

 

Na Západě obecně patří hákový kříž mezi zakázané symboly, i když se legislativa stát od státu liší. Hákový kříž tak neuvidíte pochopitelně například v Německu, které před deseti lety dokonce uvažovalo rozšířit tato pravidla pro celou EU.

 

V Česku není svastika vysloveně zakázaným symbolem, protože vlastně žádný oficiální seznam zakázaných symbolů neexistuje. Neznamená to ovšem, že by člověk s nacistickým hákovým křížem na kůži nebo na tričku neměl oplétačky se zákonem. Bude je mít na každém kroku. A oprávněně.

 

 

Propagace nacismu je v Česku (Československu) trestná a jinak tomu bylo naposledy snad jen v protektorátu, kdy platila i další opatření - třeba označování Židů žlutými hvězdami. Hákový kříž je tedy v Česku vždy posuzován policií, státním zastupitelstvím a soudem v ostatních souvislostech.

 

Jak je stará svastika a kdo ji vymyslel?


Kde se ale svastika vzala? To nikdo neví, stejně jako nikdo nezná důvod, proč začali svastiku naši dávní předci malovat. Mohlo jít třeba jen o pouhou ozdobu nádobí nebo mohla mít hlubší význam. Jisté je, že ji malovali už lidé v neolitu.

 

Stejně tak je potvrzené, že hákový kříž používaly takřka všechny kultury po celém světě. Jako ozdobnou značku ho malovali Germáni, Vikingové, Anglosasové, ale i staří Slované a jako posvátný symbol ji kreslili také někteří severoameričtí indiáni.

 

 

Pokud je to ale tak možné nazvat, domov má svastika na východě, především v Indii, tedy tam, kde jsou rozšířena náboženství jako hinduismus, buddhismus, džinismus či zoroastrismus. Navzdory hrůzám, které s ní má spojený angloamerický svět, je na východě svastika především symbolem štěstí.

 

Ostatně i slovo svastika je zkomolenina ze sanskrtu složená ze slov "su" a "asti", což v překladu znamená něco dobrého, přízeň osudu či přímo štěstí. Důležité také je, jestli se svastika "otáčí" doprava nebo doleva. Pravotočivá "nacistická" varianta je na Východě symbolem mužství nebo slunce a jeho pohybu. Levotočivá zase symbolizuje ženu nebo hvězdy a jejich pohyb na obloze.

 

"Otec" nacistického hákového kříže

 

Tím, kdo hákový kříž zřejmě nevratně zdiskreditoval pro většinu světa, je Adolf Hitler. Hrůzy, které se pod tímto symbolem odehrávaly, netřeba připomínat. Hitler si svastiku přisvojil jako smyšlený symbol germánské rasy a národního socialismu. Podle další teorie je hákový kříž složeninou dvou na sebe položených run - písmen SS. Jedna stojí svisle, druhá vodorovně.

 

Tím, kdo s nápadem zneužít svastiku za Hitlerem přišel, byl podle všeho německý geograf Karl Haushofer, který často cestoval a pobýval v Indii a na Dálném východě. Tam se se svastikou také seznámil. Oficiálním znakem a symbolem NSDAP se pravotočivá svastika stala v roce 1920.

 

 

Osud velmi zajímavé postavy geografa Haushofera, který svastiku neslavně proslavil, je podivuhodnou směsicí událostí první poloviny dvacátého století. On sám spáchal sebevraždu v roce 1946. Po válce byl sice vyslýchán, ale mezinárodní tribunál ho z žádného zločinu neobvinil. I když byl nacistou před válkou i v jejím začátku, později upadl v nemilost a skončil paradoxně v koncentračním táboře Dachau.

 

Že si s nacistickou ideologií v mnohém nerozuměl, dokládá to, že jeho manželka měla židovské předky a syna mu zavraždili příslušníci SS. Tak či tak ale zůstává tím, kdo pomohl ze symbolu štěstí udělat pro miliardy lidí symbol hrůzy, zmaru a neštěstí.


 

tn.cz / David Garkisch