Zajímavý kntrast

Češi se při rozvodech často hádají. Novinka je nutí, aby se dohodli!

Josef Svoboda
Josef Svoboda
Publikováno 20. 10. 2019
Téma:

V Česku se hádají při rozvodech mnohem více lidé z velkých měst, než z vesnic. Dokládá to i statistika okresního soudu Brno- venkov. Zatímco na venkově se prý většina rozvádějících manželů dohodne, ve městech to dokáže jen každý třetí pár.

Život na vesnici jako záruka spokojeného rozvodu - nikdo přesně neví proč, ale lidé, kteří bydlí mimo velká města, se dokážou při rozpadu manželství mnohem snadněji domluvit.

 

"V menších městech je 80 procent lidí, kteří se dokážou dohodnout, umí se domluvit," říká Jitka Kapitánová z okresního soudu Brno-venkov.

 

V Praze nebo Brně se dohodne jen třetina rozcházejících se manželů. Ročně se rozpadne 24 tisíc manželství a v každém druhém zůstávají nezletilé děti, o které se vedou právní bitvy.

 

Podobné problémy řešila i paní Ivana - rozvod se táhl rok a půl. "Měli jsme dohodu, ale on si to z nějaké osobní pomsty u soudu rozmyslel," vzpomíná.

 

Soudy už odmítají řešit věčné hádky manželů a zavádějí nový model rozvodu. Otec i matka se musí na péči o děti sami dohodnout a pokud to nedokážou, čeká je společná terapie, kde se naučí znovu komunikovat bez urážek a naschválů.

 

Dohodu rodičů pak soudce jen potvrdí. Novinku před čtrnácti dny zavedli na Brně - venkově, protože má vynikající výsledky. Takzvaný Cochemský model úspěšně otestovali třeba v Budějovicích, Třebíči, Hradci Králové, nebo Hodoníně.

 

"Pouze čtyři a půl procenta věcí se nepodařilo dovést k dohodě," přibližuje vysokou úspěšnost metody mluvčí hodonínského soudu Kristýna Rozehnalová.

 

Úspěšnost tohoto modelu potvrzuje i okresní soud v Novém Jičíně, který ho zavedl už před několika lety. Od té doby řešil jen jediný pár, který nebyl schopen dosáhnout dohody.

 

Páry, které se dokážou slušně domluvit, mají navíc podle psychologů velkou šanci, že zvládnou rozchod, aniž by to poznamenalo jejich děti.

pez TN.cz