Adrenalinová noc

Češi se ztratili v Alpách. Vrtulník k nim nemohl, záchranáři šli pěšky

Kateřina Kučerová
Kateřina Kučerová
20.12. 2019 21:41
Téma:

Dva čeští horolezci prožili dramatickou noc v rakouských Alpách. Třiadvacetiletý muž a o rok starší žena ve čtvrtek zabloudili při výstupu na alpskou dvoutisícovku v masivu Dachstein a uvízli v nepřístupném terénu.

Kvůli špatnému počasí je nemohl vyzvednout vrtulník a dvojice musela počkat, až se k nim záchranáři dostanou pěšky.

 

Promrzlí a zranění. Dva čeští horolezci musejí nedobrovolně strávit noc na severní stěně hory Krippenstein v rakouských Alpách. Muž a žena i přesto, že se řídili mapovou aplikací, zabloudili při výstupu na horu vysokou 2 108 metrů nad mořem.

 

Český pár uvízl v mimořádně strmém a skalnatém terénu. Na místo okamžitě vyrážejí záchranáři. Jenže kvůli silnému větru, který dosahuje rychlosti až devadesát kilometrů v hodině, sněhové bouři a tmě musejí vrtulník z akce odvolat. Záchranářům nezbývá, než ke dvojici vyrazit pěšky a slanit 500 výškových metrů.

Záchranářům trvá čtyři hodiny, než se k dvojici dostanou. Třiadvacetiletý Čech utrpěl zranění na obou rukách. Horská služba nechce riskovat a rozhoduje o jeho záchraně ještě před rozedněním.

 

"Zdravotní stav zraněného muže se rychle zhoršoval, proto jsme se rozhodli se záchranou začít ještě před svítáním," uvedla horská služba Obertraun.

 

Z nouzového bivaku se dvojice dostala za pomoci vrtulníku. Poté byli oba převezeni do nemocnice. Dramatické a velmi náročné záchranné akce se účastnilo více než pětadvacet členů horské služby, záchranářů a hasičů.

pez TN.cz