Peníze

Češi si finančně polepšili. Mzdy vzrostly za 10 let téměř o polovinu

Marek Bruna
Marek Bruna
22.11. 2020 22:07
Téma:

Češi si za posledních deset let polepšili. Mzdy v tuzemsku v průměru vzrostly přibližně o polovinu. To je v porovnání se sousedními státy jednoznačně nejvíc. Podle ekonomů za to může česká koruna, vysoká inflace i zvyšování minimální mzdy.

Průměrná hrubá mzda v Česku je momentálně přes 34 tisíc. Před 10 lety to bylo zhruba o 10 tisíc méně. Mzdy u nás dokonce rostly téměř dvakrát rychleji než v Německu nebo na Slovensku. Důvodem je podle odborníků fakt, že euro má daleko menší inflaci, než česká koruna.

 

 

"Vzrostla výrazným způsobem, je to řádově o polovičku, což je skutečně hodně, ale na druhou stranu deset let je samozřejmě deset let,“ uvedl ekonom Michal Skořepa.

 

Podle ekonomů jsme na tom lépe než před deseti lety i po odečtení životních nákladů.  "I potom minimálně z hlediska průměru celostátního, tak platí, že naprostá většina z nás je na tom lépe,“ dala Skořepa.


I přes rychlý růst českých mezd nedosahují naše příjmy ani zdaleka těch, které mají naši západní sousedé. Průměrná měsíční mzda je tam třikrát větší než u nás. Naopak bereme stále více než lidé v Polsku nebo na Slovensku.

 

 

Nejvíce si u nás za posledních 10 let polepšili učitelé a lékaři včetně zdravotních sester, naopak nejméně rostly mzdy u horníků.

 

"Vláda přidávala kvůli tomu, aby dohnaly tyto profese růst, který nastal v jiných odvětvích,“ vysvětlil ekonom Lukáš Kovanda. Nejvyšší příjmy ale i tak zůstávají například ve finančnictví nebo informačních technologiích.

Související témata:
TN.cz