statistika

Statistika úmrtí Čechů: Tyto nemoci nás zabíjejí nejčastěji. PŘEHLED

Háta Sassmannová
Háta Sassmannová
Aktualizováno 20.11. 2019 13:52

Úmrtnost v Česku za posledních deset let klesla o sedminu, lidé umírají v pozdějším věku. Nejčastěji přitom Češi umírají na onemocnění srdce. Vyplývá to z nově zveřejněných dat Českého statistického úřadu (ČSÚ).

Onemocnění srdce v minulém roce podlehlo 32 procent zemřelých. Z těch pak nejvíce zemřelo na chronickou ischemickou poruchu srdeční, následuje infarkt a selhání srdce.


V těsném závěsu jsou pak zhoubné nádory, na ty skonalo 25 procent Čechů. "Mezi nádorovými onemocněními je u mužů a žen nejvyšší úmrtnost na nádor průdušky a plíce, přičemž v případě mužů dochází u tohoto nádoru k poklesu úmrtnosti. U obou pohlaví také mírně klesá úmrtnost na zhoubný novotvar tlustého střeva a konečníku,“ uvedla vedoucí oddělení demografické statistiky ČSÚ Terezie Štyglerová. Na třetím místě jsou cévní nemoci mozku se sedmiprocentním podílem.

 

 


Asi sedminový pokles úmrtnosti za posledních deset let nastal hlavně kvůli poklesu úmrtí u nemocí srdce, zhoubných novotvarů a cévních onemocnění mozku. „V případě úmrtí na cévní nemoci mozku došlo mezi roky 2009 až 2018 k relativně velkému poklesu, kdy se jejich počet snížil o celou jednu polovinu,“ upozornil předseda ČSÚ Marek Rojíček.

 

 


Příčiny smrti se ale v České republice liší u žen a u mužů. Ačkoliv první tři místa jsou shodná, na čtvrté příčce muži nejčastěji umírají vlivem nehod, ženy na Alzheimerovu nemoc a jiné demence.

 

 


Rozdíl najdeme i podle věku a rodinného stavu. Nejvíce umírají svobodní. Z hlediska sezónnosti pak nejvíce Čechů zemře v zimě. V létě naopak narůstá počet obětí dopravních nehod, a to především od června do září.

 

 


Celkem v minulém roce zemřelo 112 920 lidí. Tři hlavní příčiny smrti zůstávají stejné už od roku 2009.
 

Související témata:
rod TN.cz