svátek zamilovaných

Češi utrácejí za Valentýn ve velkém. Do peněženky sáhnou více muži

Simona Šimková
Simona Šimková
13.2. 2020 22:38
Téma:

Před třiceti lety o něm skoro nikdo nevěděl, dnes se řadí mezi nejvýnosnější svátky v roce. Svatý Valentýn opět klepe na dveře a někteří zamilovaní už vymýšlí, jak svoji polovičku potěší. Ale největší radost mají asi obchodníci. Ceny za večeře, květiny, ale třeba i letenky v tyto dny prudce rostou.

Krevety, hovězí líčka, čokoládové fondány. Chcete si dát na Valentýna do nosu? Připravte si několik tisícovek. "Tržby se obchodníkům navýší zhruba o jeden a půl miliardy korun," řekl ekonom Lukáš Kovanda.

 

Gurmánský požitek sice vyjde většinou mnohem dráž, než v jiné dny, přesto zamilovaní restauratérům trhají ruce. "Zájem byl nebývalý, kompletní kapacitu jsme vyprodali během týdne," uvedl manažer bistra Jiří Palcát.

 

Stejně je to s květinovými pugéty všech tvarů. I tuto parádu teď pořídíte o několik set procent dráž než obvykle. V kurzu jsou i sladkosti, spodní prádlo nebo šperky.

 

Vyprodané bývají i valentýnské termíny zahraničních pobytů. Rezervace na poslední chvíli je opět jen pro naditou peněženku. "Tam se dá očekávat, že cena může vzrůst ze stokorun na tisícikoruny," doplnil Kovanda.

 

 

Dohromady Valentýn vytáhne Čechům z peněženek přes dvě miliardy korun a podle ekonomů za dárky utrácejí více muži, než ženy. "Muži utrácí v průměru 750 korun, ženy 600 korun," dodal Kovanda.

 

Pro řadu lidí je Valentýn lásky čas, pro jiné ale znamená jen utrácení z povinnosti. Tři čtvrtiny Čechů se svátku raději vyhýbají. Za tradici podle legendy může kněz Valentýn, který i přes zákaz římského vládce oddával mladé páry. Byl za to podle legendy 14. února roku 269 popraven.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

reg TN.cz