cestování

Češi utrácí za dovolenou! Až čtvrtina rodin ale nejede nikam

Téma:

Češi letos více investují do dovolené. Podle ekonomů dá domácnost za pobyt u moře nebo v tuzemsku průměrně 23 tisíc korun. To je zhruba o tisíc korun víc než vloni. Jenže ne všichni si mohou dovolenou dovolit. Až čtvrtina rodin zůstane v létě doma.

Hypotéka, nízký příjem nebo neschopnost našetřit peníze. Čtvrtina domácností si bude muset i letos dovolenou odpustit. "I když to procento klesá, tak je stále vysoké a svědčí o tom, že ne všichni se mají tak dobře," řekl ekonom Lukáš Kovanda.

 

Třeba paní Jana, která má dvě děti a splácí hypotéku, letos kvůli tomu vysněnou dovolenou u moře vynechá. "Mám dvě děti, nejde to. Manžel pracuje, já taky, ale bohužel," řekla Jana.

 

Problém našetřit na týdenní pobyt mají také senioři nebo rodiny s mladými dětmi. "Jsem důchodce, takže ten důchod není. Člověk může mít mimořádné výdaje a pak se řeší, jestli ta dovolená bude nebo nebude, utrácím za jiné věci," řekl muž.

 

 

 

Dovolenou si většinou nemohou dovolit také obyvatelé regionů, kde je vysoká nezaměstnanost. Jde o Ústecký nebo Moravskoslezský kraj. Naopak ti, pro které je dovolená standardem, si neváhají připlatit. "Nemusím šetřit, mohu si to dovolit. Když chci jet k moři, tak si ušetřím," řekla žena.

 

Češi za dovolenou utrácejí každoročně více. Zatímco předloni zaplatila tříčlenná domácnost za týdenní pobyt 21 tisíc. Letos je to průměrně 23 tisíc. "Češi obecně vybírají vyšší kvalitu, standart je 4 hvězdičkový, ale jsou ochotni si připlatit i za výlety na místě," řekl Jan Bezděk, mluvčí cestovní kanceláře.

 

Někteří se kvůli dovolené neváhají zadlužit. Podle odborníků podléhají tlaku přátel na sociálních sítích.

Související témata:
Jan Socha/ mik TN.cz