povinná karanténa

Češi vyrazili k Jadranu i přes hrozbu dvoutýdenní karantény ve Slovinsku

Věra Müllerová
Věra Müllerová
4.7. 2020 19:24
Téma:

Slovinské zpřísnění podmínek pro vstup Čechů zkomplikovalo cestu na dovolenou tisícům lidí. Ti přitom plány museli měnit už poněkolikáté. Ti odvážnější se rozhodli do Chorvatska přes Slovinsko přece jen vyrazit.

Na hranicích s Rakouskem je klid. Projíždějí hlavně Poláci a Němci. Čechy aby člověk pohledal. Ale přeci jen se nějací ukazují. Kam míří? "Do Chorvatska na Krk. A přes Slovinsko," říká posádka prvního vozu.

 

Rodina jezdí do Chorvatska dvakrát ročně. Chvíli uvažovala o objížďce přes Maďarsko, ale zvítězila tradiční trasa "Vyplnili jsme si ten papír, máme napsanou cílovou destinaci a prostě to projedem. Doufám," doplnil. Obavy jim dělá cesta zpět. Od vysněného Chorvatska se ale odradit nenechají.

 

 

 

"Máme všichni asi 5 roušek a dezinfekce. A jsme připraveni to tam strávit v plavkách s rouškama," dodal.

  

To další rodina na cestě raději změnila plány. Míří s dětmi do Itálie. "Bojíme se té karantény, ať si nás tam nenechají a nezůstaneme dva týdny někde na Slovinsku," popisují svou situaci. "A stejně tak doufáme, že si nás nenechají v Itálii," dodávají.

 

Už pět evropských zemí Česko nepovažuje za bezpečný stát:

 

Většina Čechů, která dnes projížděla přes hraniční přechod v Mikulove už z Rakouska dál nepokračovala. Pan Jasanský s partnerkou včera museli přeplánovat celou dovolenou. "Vyrazili jsme na prodloužený víkend do Rakouska. Původně jsme měli teda v plánu Slovinsko, ale bohužel kvůli situaci a nutnosti 14denní karantény to pro nás padá," řekl.

  

S přítelkyní už jsou letos na změny zvyklí. Kvůli koronaviru odložili dubnovou svatbu i svatební cestu. "Spíš mě trochu štvou ty komplikace a že asi nedostaneme zpátky peníze za ubytování, ale už se stalo," dodal.

 

 

 

Cesty na Balkán se vzdali i mnozí další. "Původně jsme chtěli přeskočit i do Slovinska, ale hodilo nám to čáru přes rozpočet, takže zůstaneme v Rakousku," svěřil se Radim Vaněk. "Je to problém, protože situace je nejistá, nechceme zůstat v karanténě nebo mít nějaké podobné problémy Dovolená je krátká, takže asi to budeme točit jinam," doplnil Lukáš Kočica.

 

Přesto, že řada turistů si cestu kvůli obavám rozmyslela, na slovinsko-chorvatských hranicích se kvůli kontrolám tvořily během dneška i několikakilometrové fronty.

TN.cz