Data o pohybu

Zveřejnili data z našich mobilů. Chování během pandemie se výrazně změnilo

Opatření kvůli koronaviru
Zdroj: Getty Images
Ilustrační foto
Zdeněk Drgáč
Zdeněk Drgáč
27.10. 2020 14:49
Téma:

Opatření selhávají, protože je lidé nedodržují. Taková výtka směrem k občanům zazněla od vlády Andreje Babiše (ANO) několikrát. Podle dat, která zveřejnil Google, ale spadl pohyb Čechů po veřejně přístupných místech o desítky procent. Ven se chodí méně ve všech krajích.

Lidé nedodržují opatření. Řekl to premiér Andrej Babiš (ANO) i  ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO). Google zveřejnil statistiku pohybu Čechů, podle které výrazně omezili vycházení ven ve všech krajích.

 

Nejlépe si vedou Pražané, vyplývá z dat technologické společnosti. Do provozoven různého druhu chodí obyvatelé metropole o 63 procent méně často. Pohyb po parcích pak klesl o 46 procent, na stanicích veřejné dopravy o 49 procent a na pracovištích o 45 procent.

 

Z pochopitelných důvodů téměř neklesl pohyb v obchodech s potravinami a v lékárnách. O 18 procent vzrostl pobyt v místě bydliště, ke kterému opakovaně vyzývá vláda.

 

 

Lidé z hlavního města mohou ale ve srovnání s venkovem využívat donáškové služby a také mají častěji profesi, která jim umožňuje pracovat z domova. I proto je pokles pohybu v ostatních krajích nižší, přesto stále výrazný.

 

Na přehlednou statistiku ze všech krajů se podívejte tady:

GALERIE: Jak Češi omezili pohyb

1
/
14
Zdroj: Google
Data o pohybu Čechů, která zveřejnil Google - 16

 

Ve Středočeském kraji, který má ještě víc obyvatel než Praha, ale zároveň v něm leží vesnice a menší města, klesl pobyt na pracovišti o 32 procent. Ne všichni totiž mohou pracovat v režimu home office. Ještě méně lidí pracuje z domova v Moravskoslezském kraji, přítomnost v práci tam klesla o 27 procent. Jihomoravský kraj zaznamenal pokles o 33 procent.

 

Přítomnost v provozovnách a pohyb po venku kvůli volnočasovým aktivitám klesla mimo Prahu v průměru o polovinu. Zvláštní je pohyb po parcích, který obyvkle klesá o 20 až 30 procent, ale v Moravskoslezském kraji se snížil o pouhé procento. Naopak návštěv obchodů s potravinami a lékáren téměř neubývá v celém Česku.

 

Podle Googlu jsou data určena ke zmírnění dopadů onemocnění covid-19, zároveň však varuje, že nejsou stoprocentně přesná. "Přesnost určování polohy a kategorizace míst se v závislosti na regionu liší. Tato data proto nedoporučujeme používat k porovnávání vývoje mezi zeměmi nebo oblastmi s rozdílnými charakteristikami (např. venkovskými a městskými oblastmi)," vysvětlila společnost.

 

 

Pražský primátor Zdeněk Hřib se přesto nechal slyšet, že obyvatelé metropole jsou "ve srovnání s ostatními regiony vzorem odpovědného přístupu". Podrobnosti čtěte zde.

 

Opatření proti šíření koronaviru se v Česku od středy opět zpřísní. V noci bude zakázáno vycházet s výjimkou výkonu povolání, návratu z práce nebo venčení psa. V neděli se zavřou obchody, v ostatní dny budou muset zavírat už v osm hodin večer.

 

Vláda zakázala vycházení v noci, v neděli musí být obchody zavřené:

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

TN.cz