Vodné a stočné

Města snížila cenu za vodu, někde klesla skoro o 10 korun! Jak je to u vás? PŘEHLED

Voda - ilustrační foto
Zdroj: Profimedia
Ilustrační foto
Zdeněk Drgáč
Zdeněk Drgáč
Publikováno 22. 7. 2020
Téma:

Ve většině velkých českých měst klesla cena za vodné a stočné. Letos v květnu se totiž z 15 na 10 procent snížila daň z přidané hodnoty (DPH). Čtyřčlenná rodina tak ročně ušetří několik stokorun, informovalo ministerstvo financí. O kolik méně zaplatíte ve vašem městě?

Sazba DPH za vodné a stočné se snížila na začátku května. Změna se promítla do koncové ceny pro odběratele ve většině největších českých měst. Vodárenské společnosti si průměrně říkají o 3,73 korun za kubík méně.

 

Ušetří obyvatelé 124 ze 131 měst s více než 10 tisíci obyvateli. "Průměrná cena vody dosáhla v těchto městech 87,33 korun za kubík včetně DPH. Díky tomu ušetří čtyřčlenná rodina zhruba 484 korun ročně," uvedl mluvčí ministerstva financí Michal Žurovec.

 

"Voda je základní životní komodita, jejíž cena setrvale rostla. Těší mě, že podle naší analýzy drtivá většina vodárenských společností snížení DPH do konečné ceny promítla a občané tak ušetří," dodala šéfka resortu Alena Schillerová (za ANO).

 

 

Některá města byla k odběratelům vody ještě štědřejší. Lidé z Klatov zaplatí o 5,61 korun méně, v Jindřichově Hradci ušetří dokonce 9,21 korun za každý kubík. Pouze v sedmi městech cena vůbec neklesla.

 

Podle analýzy 74 vodárenských společností zásobujících 9,4 milionů lidí, kterou provedlo ministerstvo financí, zůstane v peněženkách více peněz rovným 75 procentům odběratelů. 

 

Na kompletní přehled, jak se cena změnila ve vašem okolí, se můžete podívat zde:

PŘEHLED CEN VODNÉHO A STOČNÉHO V OBCÍCH S VÍCE NEŽ 10 000 obyvateli V ČLENÍNÍ DLE OKRESŮ (vč. DPH) - od 1. 5. 2020 [xlsx]

Související témata:
TN.cz