ANKETA nová čísla

Češi vystavili účet za ruskou okupaci. Vojáci zabili stovky lidí!

Téma:

Češi už znají konečný účet ruské okupace - od roku 1968 do roku 1991 tady ruští vojáci zabili 402 lidí. Zraněných byly tisíce. Nejnovější čísla zveřejnil Vojenský historický ústav v nové publikaci Černá kniha sovětské okupace. Informují o tom dnešní Lidové noviny.

Anketa

Myslíte si, že současné Rusko je pro Česko a Evropu stále hrozbou?

Hlasovalo 3959 lidí.
Ivo Pejčoch z Vojenského historického ústavu napsal společně se svým kolegou Prokopem Tomkem sestavili Černou knihu sovětské okupace, kde vůbec poprvé sečetli civilní oběti sovětských vojsk v Československu. Dostali se k číslu 402. "Vůbec nejvíc lidí zemřelo při autonehodách,“ objasňuje Pejčoch. A důvodem bylo nejen to, že sovětští vojáci velmi často a rádi popíjeli alkohol, píší Lidové noviny.

 

"Navíc nebylo výjimkou, že vojenská vozidla nesplňovala podmínky provozu na civilních komunikacích. Špatně jim fungovaly brzdy, neměla osvětlení,“ přibližuje Ivo Pejčoch skutečný stav používané techniky. "Snahou Sovětů pak bylo vinu svádět na ty zemřelé,“ pokračuje historik.

 

I když podle platných smluv případy vyšetřovala Veřejná bezpečnost a československá armáda, poslední slovo měla pokaždé sovětská strana a její vojenská prokuratura. A záleželo pouze na ní, co se úřady v Praze dozvěděly. V řadě případů se proto nikdy nezjistilo, jestli a s jakými závěry byli viníci souzeni.

 

 

Pejčochovy a Tomkovy statistiky by mnohonásobně nabobtnaly, pokud by připočítali i zraněné. Podle historiků je to ale dnes už nereálné. "Takových případů byly tisíce,“ krčí Pejčoch rameny. A jedním dechem dodává, že ani 402 obětí, jejichž případy popsali, nemusí být konečné číslo. Mnoho materiálů se v minulosti skartovalo.

 

A také proto, že řada lidí zemřela na následky střetu se Sověty až po delší době a lékařská zpráva jako důvod uvádí něco jiného. "Našli jsme takový případ traktoristy, do kterého najel v srpnu 1968uKutné Hory tank,měl vážné poškození mozku a zemřel až po několika letech,“ popisuje Pejčoch.

 

Vůbec nejhorší případ se odehrál 3. dubna 1981. Zběh z olomoucké sovětské posádky Jurij Nikolajevič Kononov se tehdy vloupal do rodinného domku a kladivem umlátil ženu a jejího čtyřletého syna a o dva roky starší dceru. Vrchní vojenský soud ve Lvově jej později odsoudil k smrti. „To byl opravdu jeden z nejotřesnějších případů,“ řekl Ivo Pejčoch z Vojenského historického ústavu. České úřady na to reagovaly dezinformační kampaní, aby zakryly identitu ruského vojáka.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

tn.cz / gar