JSME BOHATŠÍ

Češi za poslední roky bohatli o dost rychleji než Slováci, ukázal průzkum

Podvodníci si měli vydělat stovky milionů korun na dotacích
Zdroj: TV Nova
Ilustrační snímek
David Mimra
David Mimra
Publikováno 29. 9. 2020
Téma:

Lidé po celém světě loni zažili mimořádně úspěšný rok. Hrubé bohatství domácností v 57 zemích, které sleduje studie Allianz, vzrostlo průměrně o 9,7 %. To je nejvíce od roku 2005. Dařilo se i českým domácnostem.

Čisté bohatství průměrného Čecha vzrostlo mezi lety 2014 a 2020 z 9 487 eur na 17 497 eur, tedy o 84,4 procenta. Za stejnou dobu vzrostlo čisté bohatství průměrného Slováka v nominálním vyjádření pouze o 37,5 procenta, a to z 4 930 na 6 778 eur.

 

Čisté bohatství průměrného Čecha tedy v letech 2014 až 2020 stoupalo 2,25krát rychleji než čisté bohatství průměrného Slováka. Čistým bohatstvím je myšlen souhrn veškerého movitého a nemovitého majetku minus dluhy, a to v přepočtu na obyvatele.

 

 

Česká republika v letech 2014 až 2020 těžila z citelného vzestupu ekonomické výkonnosti a z poměrně dlouhé éry hospodářské prosperity. “Ruku v ruce s tím znatelně stoupaly ceny nemovitostí. Ty zdražovaly jedním z nejrychlejších temp v Evropské unii. V podmínkách vysokého podílu vlastnického bydlení, který je pro Českou republiku charakteristický, tak vzniklo příhodné podhoubí pro znatelné bohatnutí tuzemských domácností, které přibrzdí teprve probíhající koronavirová krize,“ uvedl ekonom Národní ekonomické rady vlády Lukáš Kovanda.

 

Z hlediska celosvětových trendů studie upozorňuje na opětovné rozšiřování finanční mezery mezi bohatými a chudými zeměmi i jednotlivci. Asi 84 % čistého finančního bohatství na světě patří zhruba 10 procentům nejbohatších lidí. Téměř polovinu z tohoto majetku pak vlastní 1 % z nich. "Je poměrně varovné, že mezera mezi bohatými a chudými zeměmi se začala znovu rozšiřovat dokonce ještě předtím, než svět zasáhl Covid-19,“ uvedla Patricia Pelayo Romerová, jedna z autorek studie.

 

 

26 boháčů má stejný majetek jako 3,8 miliardy lidí. Podívejte se na reportáž TV Nova:

 

Související témata:
TN.cz