Moje země

Česká hospodská jabloň bojuje o titul Evropský strom roku! Podpořte ji

Skoumalová Tatiana
Tatiana Skoumalová
5.2. 2021 17:26
Téma:

Vítězem ankety Strom roku 2020 se stala Jabloň u Lidmanů z Náchodska. Loni to bylo poprvé v historii této ankety, co vyhrál ovocný strom. Teď se tato statečná jabloň utká v náročnějším souboji. Snaží se probojovat do čela ankety Evropský strom roku 2021! A podpořit ji můžete i vy!

Jabloň u Lidmanů získala v anketě přes dva tisíce hlasů. Stala se tak stromem roku 2020 a zároveň prvním ovocným stromem, který tuto anketu v Česku vyhrál. Kdyby jabloň stála jen o několik stovek metrů dál, už by soutěžila o Strom roku v Polsku. Naštěstí roste v Machovské Lhotě, u místní hospůdky.

 

Zajímavý je hlavně její příběh. "Před sto lety tu podle pamětníků lidé vysadili jabloně čtyři, ty ale postupně uschly. Z poslední z nich tu místní zasadili jednu větvičku, a právě z ní je o 70 let později strom roku," řekl majitel hospody, Petr Šturm.

 

 

"Věřím, že lidem by vítězství jabloně mohlo přinést zamyšlení se nad ovocnými stromy v našem okolí. Mnoho lidí začalo na popud vítězství jabloně v Anketě strom roku uvažovat o sázení ovocných stromů. To je pro mě největší vítězství," uvedla Mirka Soldánová z MAS Stolové hory, která jabloň do soutěže přihlásila.

 

Díky vítězství v anketě Strom roku putuje ale jablůňka dál a bude soutěžit o první místo ankety Evropský strom roku 2021. Anketa hledá stromy s nejsilnějšími příběhy. Hlasovat můžete i vy do 28. února! Při hlasování je potřeba ale označit dva kandidáty. Navíc je toto hlasování, oproti české anketě Strom roku, zdarma.

 

 

Anketa

Už jste hlasovali pro českou jabloň?

Hlasovalo 106 lidí.

V posledním týdnu soutěže bude hlasování tajné, aby nebylo úplně jasné, kdo má vítězství v kapse. Výsledek bude vyhlášený 17. března v Bruselu. Přihlášených je 14 stromů z různých koutů Evropy, které v jednotlivých zemích vyhrály soutěž o národní strom roku.

 

V minulém roce zvítězil v evropské anketě strom z Česka! Byla to Chudobínská borovice, která v hlasování o Evropský strom roku 2020 získala celkem 47 226 hlasů. Měla tak přibližně dvacet tisíc hlasů náskok před stromem, který skončil druhý. Podaří se, aby vyhrál český strom i letos? O tom můžete rozhodnout i vy! Hlasovat můžete zde.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

TN.cz