Změna zákona?

Česká krabička, polská vejce! Původ poznáte až ze skořápky

Téma:

Čeští drůbežáři chtějí změnit označení vajec. Požadují, aby zákon nově ukládal výrobcům označit zemi původu nejen na skořápce, ale i na obalu. Chtějí tak zamezit aférám podobným té, která se stala minulý měsíc.

Jsou si podobná jako vejce vejci, rozdíl je ale obrovský. Jedno je od českého výrobce a to druhé dovezené z Polska. To ovšem spotřebitel z obalu nevyčte, informace o původu vajíčka jsou totiž vytištěny jen na skořápce.

 

Jenže ve skutečnosti jen málokdo v obchodě zkoumá každé vejce zvlášť a hledá na něm zemi původu. I proto chce Českomoravská drůbežářská unie (ČDU) změnu legislativy. S chovateli drůbeže souhlasí i ministerstvo zemědělství. Kdy se značení vajec změní, ovšem zatím jasné není.

 

"My teď chceme do zákona dostat, aby se uváděl na krabičce původ. Zákazník by dostal jakousi první indicii, že by tam měla být vejce, jak je uvedeno na obalu," sdělil Zdeněk Mázlovský z ČDU. "Myslím, že spotřebitel řeší hlavně cenu a v tom případě je mu to jedno," říká zase dodavatel vajec Jiří Valda.

 

 

Spotřebitele navíc často mate zmínka na obalu, že se jedná o český výrobek. "Oni tam z různých chovů balí vajíčka a třeba i nakoupená polská vajíčka. To dnes tak je, ano," prozradil chovatel Josef Vikorin.

 

Polsko zásobuje český trh svými vejci ve velkém. 70 % u nás prodávaných vajec pochází právě od našich sousedů. Státní veterinární správa přitom před třemi týdny nařídila zničit zhruba 4 miliony polských vajec, ze kterých se lidé mohli nakazit salmonelózou.

tn.cz / TV Nova