Veliké problémy

Česká města bojují s invazí nutrií, norami páchají obrovské škody

Filip Pultar
Filip Pultar, Jan Zálužský
3.4. 2021 21:32
Téma:

Přestože nutrie říční lidem připadá jako mazlivé zvířátko, patří mezi stovku nejhorších invazivních druhů na světě. V současnosti jsou nutrie problémem mnoha českých měst. Svými norami totiž narušují břehy vodních toků a způsobují mnohamilionové škody. V některých městech dokonce pod pokutou zakazují jejich krmení.

Vodní krysa nebo řekomyš. Nutrii se říká různě. Je to invazní druh původem z Jižní Ameriky. Někde si stačí stoupnout ke břehu řeky nebo potoka a z kapsy vytáhnout kousek pečiva. A nutrie jsou u vás cobydup.

 

Už dávno nejsou nutrie plachá zvířata. Navykly si na krmení od lidí, a vůbec se jich nebojí. A pozor - i když se vyvarujete například kousnutí nebo škrábnutí, i letmý dotek se srstí nutrie může znamenat nákazu. Jsou totiž přenašeči celé řady onemocnění. Včetně třeba salmonelózy.

 

Nutrie se páří několikrát do roka, má pět až 6 mláďat a populace, která téměř nemá přirozeného nepřítele, je rázem problém. Navíc odchyt nebo lov nejsou vůbec jednoduché.

 

"Je to chytré zvíře, ony se chovají úplně jinak, když k nim jde maminka s dítětem, ale když tam přijdu já jako myslivec, tak hned zmizí," popisuje Miloslav Jančík.

 

 

Když město Hradec Králové nedávno rekonstruovalo soutok Labe s Orlicí, zjistilo, že břehy obou řek jsou zcela zničené od nor nutrií. Proto tam dokonce hrozí mnohatisícová pokuta, pokud nutrii budete krmit. A problémy řeší třeba i Praha nebo Jaroměřice nad Rokytnou.

 

Myslivecká stráž nutrie v honitbě odlovit může, ale to na redukci počtu nestačí. A prý bude hůř. Někteří veterináři dokonce předpokládají, že pokud nepřistoupíme k hromadné likvidaci tohoto invazního druhu, přemnoží se u nás stejně jako kdysi králíci v Austrálii.

Související témata:
pez TN.cz