Kamerové systémy

Česká města hlídají tisíce kamer, slouží policistům i jako prevence

Pavla Franzkiová
Pavla Franzkiová
21.8. 2020 21:50
Téma:

Ve městech po celém Česku přibývá bezpečnostních kamer, které sledují téměř každý náš krok. Někomu to vadí, někomu je to jedno. Ale podle policie je to nutnost. Díky kamerám se už podařilo dopadnout pachatele různých trestných činů. Zároveň prý působí i jako prevence.

Když člověk v Praze ujde 300 metrů, může narazit až na 18 kamer. To je jedna kamera po každých 16 metrech. Jen městský kamerový systém čítá 4500 kamer. Mimo něj jsou na nás namířeny snímací zařízení obchodů nebo třeba bank. Kamery jsou tak všudypřítomné.

 

Někteří lidé jsou rádi, že je metropole hlídaná, jiní se zase bojí zneužití takových záběrů.

 

Díky záznamům se ale policistům daří velmi často rychle dopadnout a usvědčit pachatele různých trestných činů. Že by jich ubylo, se dá předpokládat jen stěží.

 

Ještě před pěti lety obsluhovala městská policie v Pardubicích 80 kamer, dnes jich má přes 200. "Kamerový systém pomáhá policii objasnit okolnosti dopravních nehod," uvedla mluvčí pardubických strážníků Lucie Klementová.

 

 

A jejich přínosy si pochvaljí také strážníci v Brně. "Díky nim se nám nedávno podařilo dopadnout například zloděje kol i podnapilé řidiče," řekla jejich mluvčí Markéta Skřivánková.

 

V moravské metropoli na pořádek dohlíží přibližně 300 kamer městské policie, v Plzni a Ústí nad Labem necelých 200.

 

Ani taková koncentrace kamer ale neznamená, že je vidět úplně všechno. Třeba 12letá Míša Muzikářová zmizela cestou do školy. Kamerovému systému se ji zachytit nepodařilo a dívenka je i po třech letech stále nezvěstná.

Iva Studená, drz, red TN.cz