přemnožení ptáci

Česká města se topí v holubím trusu! Připravují rozsáhlá opatření

Téma:

Česká města bojují s přemnoženými holuby. Ptáci svým trusem znečišťují veřejná prostranství a jsou nebezpeční pro člověka. Mohou přenášet různé nemoci. Opatření, která mají populaci holubů výrazně snížit, chystají všechna velká sídla. Jen v Ostravě jich mají letos v plánu odchytit na sedm stovek.

Pro města jsou přemnožení holubi škůdci. Znečišťují římsy, balkony, fasády nebo pouliční lampy. Holubi se nebojí přiblížit ani k lidem. Dokonce si troufnou vletět přímo do místnosti. Možná proto, že jsou na lidi zvyklí. Ti totiž houfy ptáků přikrmují v parcích a na náměstích.


Do boje už vyrazili v Ostravě. Holuby odchytí do připravených klecí a zneškodní specializovaná firma. Odchytové klece budou umístěné po celém městě. Celkem jich bude čtyřicet osm, polovina přímo tady v centru.


“V letošním roce bude odchyceno sedm set holubů ve čtyřech obvodech. Odchyt proběhne od května do konce září,“ sdělil mluvčí ostravského magistrátu Petr Havránek.
Holubi navíc přenášejí nemoci. “Jsou zdrojem alergenů, onemocnění virového bakteriálního a roztočů, kteří sají krev,“ popsal hygienik Radim Mudra.

 


Speciální nátěry proti trusu a vyhláška zakazující krmení holubů. Tak se s přemnoženými ptáky vypořádává hlavní město. “Instalujeme pásy hrotů, které zabraňují dosednutí holubů, a síťový systém, který zabraňuje letu,“ přiblížil mluvčí pražského magistrátu Vít Hofman.


Ochranné hroty používají také v Brně. Opatření ale většinou selhává. Na některých budovách jsou proto elektrické dráty. “Jednou ročně je povolen odstřel u sila v Chrlicích. Na velkých sídlištích se využívá služeb sokolníka. Draví ptáci zde plaší holuby, kteří se pak stěhují mimo území města,“ objasnil mluvčí brněnského magistrátu Filip Poňuchálek.


V Českém Brodě střílí ptáky myslivci brokovnicí. Střelba, která připomíná divoký západ, se ale nelíbí mnohým obyvatelům ani ochráncům zvířat.
 

Jan Socha, rod TN.cz