Ražba mincí

Česká mincovna si dělá zásoby! Obává se výpadku kvůli brexitu

Téma:

České firmy závislé na Velké Británii mají obavy z brexitu a připravují se na možné komplikace. Například Česká mincovna v Jablonci nad Nisou se předzásobila britskými kovovými polotovary pro ražbu mincí naší měny na jeden rok. Chce tím předejít možnému výpadku českého oběživa.

Velké množství krabic plné polotovarů pro výrobu jednokorunových mincí je teď v České mincovně. V každé krabici je 165 tisíc mincí. Celkem jich je tu uskladněno 40 milionů.

 

"Nám to tady trošku překáží, ale stojí nám to za to. Je to v každém případě znak nejistoty. Nechtěli jsme riskovat komplikace při případném brexitu," vysvětlil ředitel České mincovny Stanislav Bachtík. "Aby ta cena nebyla později zatížena očekávaným clem, třeba až kolem 20 %," doplnil ekonom Ivan Jáč z Technické univerzity Liberec.

 

Brexit řeší dopředu mnoho úřadů a firem. A ne každý si může udělat zásoby. Třeba u léků je to kvůli expiraci nemožné, a tak se převádějí sídla jejich výrobců z Británie do zemí, odkud je bude možné vyvážet.

 

 

"Je důležité to, kde probíhá dokončení výroby. My jsme původně identifikovali 542 přípravků, z nich dosud 16 nemá převedenou registraci," popsala mluvčí Státního ústavu pro kontrolu léčiv Barbora Peterová.

 

I tak prý výpadky léků nehrozí. Zaprvé jsou nahraditelné jinými a zadruhé platí tzv. lex brexit, který chrání export léčiv až do roku 2020 bez ohledu na dění v Británii. "Dopad bude pravděpodobně na dovozce spotřebního zboží, oblečení, hraček. Automobilový průmysl zřejmě zažije nějaká napětí," dodal ekonom Jáč.

 

 

"Jaguar Land Rover otevřel v Nitře na Slovensku novou továrnu a bude se snažit držet cenovou politiku jako dneska," uvedl distributor britských vozů pro Česko Karel Stolejda.

 

Podle analytiků by mohl v případě tvrdého brexitu klesnout dovoz o 20 procent a vývoz o 16 procent. Česko v loňském roce s Británií zobchodovalo zboží za 300 miliard korun. Dvě třetiny tvořil export, třetinu dovoz.

 

Přes nejasnosti o vystoupení Británie z EU se ostrovní stát připravuje na volby do Evropského parlamentu. Ale ani kandidáti nevědí, jak dlouho v něm budou.

pan, Ivan Berka TN.cz