Kompenzace od státu

Česká pošta dostane miliardu navíc! Hrozilo, že nebude mít na mzdy

Jana Schillerová
Jana Schillerová
Aktualizováno 13:27
30.8. 2019 13:00

Česká pošta dostane od státu miliardu korun navíc. Zvýšení horního limitu roční kompenzace už podepsal prezident Miloš Zeman. Peníze mají jít na mzdy doručovatelů i úhradu ztrát.

Platný limit kompenzací ve výši půl miliardy korun podle ministra vnitra Jana Hamáčka neumožňuje plnou náhradu nákladů. V letech 2018 až 2022 jsou odhadovány až na tři miliardy korun ročně.

 

Důvodem zvýšení limitu z půl miliardy na jednu a půl je podle Hamáčka klesající počet listovních zásilek, povinnost provozovat 3200 poboček a denní výběr 21 500 poštovních schránek. Peníze chce použít na růst mezd doručovatelů.

 

Pošta dostane od státu i 800 milionů korun na úhradu ztrát, které jí vznikly poskytováním zákonných služeb v letech 2013 a 2014. Z uvedené částky má pošta dostat 500 milionů letos a zbylých 300 milionů příští rok.

 

 

Česká pošta se loni dostala do miliardové ztráty. Vedení proto připravilo plán restrukturalizace, do roku 2021 se chce vrátit k zisku v řádu desítek milionů korun.

 

Premiér Andrej Babiš ale takový plán považuje za nereálný. Česká pošta podle něj potřebuje restrukturalizaci, kterou by měli připravit kvalitní krizoví manažeři. Dodal, že se očekává prodej nepotřebných nemovitostí České pošty. Z peněz, které za ně utrží, by měl podle Babiše vzniknout fond, který umožní nákup nových technologií.

epa TN.cz