rostlinné viry

České brambory ničí málo známý parazit! Úřady už vydaly varování

Mšice broskvoňová
Zdroj: Getty Images, Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský
Mšice broskvoňová
Téma:

Na českých bramborách si začaly houfně pochutnávat mšice broskvoňové. Pro rostliny představují riziko hlavně viry, které tento škůdce přenáší. Počet mšic na Vysočině několikanásobně překročil dlouhodobý průměr. Pěstitele brambor už varoval i Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský (ÚKZÚZ), který spadá pod ministerstvo zemědělství.

V některých oblastech České republiky se přemnožily nebezpečné mšice broskvoňové. “Na Vysočině je středisko pěstování brambor pro Českou republiku. Pěstuje se tam nejvíce brambor a jedná se také o nejvíce zasaženou oblast. Jiné oblasti zatím vykazují průměrné hodnoty,“ popsal Svatopluk Rychlý z ÚKZÚZ.


“Měřené hodnoty dále narůstají ve Věrovanech. V Lambersových miskách umístěných v porostech sadbových brambor jsou zaznamenávány silně nadprůměrné odchyty,“ uvedl ÚKZÚZ.


Lambersovy misky slouží k zjišťování výskytu některých druhů hmyzu. Umisťují se přímo na pole. Podle grafu, který ústav zveřejnil, přesahují aktuální hodnoty několikanásobně průměr z let 1999 až 2017.

 


K zajištění bezproblémové úrody brambor doporučuje ÚKZÚZ pokračování v postřicích přímo v porostech brambor. Pěstitelé mohou sledovat aktuální stav počtu mšic i dalších škůdců zde.

 


Ačkoliv mšice broskvoňová primárně škodí broskvím, může se podle informací na Rostlinolékařském portálu ministerstva zemědělství objevit na dalších zemědělských plodinách, kromě brambor třeba na řepě, fazoli, paprice, ale i na okrasných rostlinách.

 


Hlavní problém mšice není to, že okusuje listy, ale že přenáší rostlinné viry. Nakaženým rostlinám začnou scházet živiny a jsou deformované. “K přemnožení dochází po časném náletu mšic za suchého a teplého počasí,“ stojí v popisu na Rostlinolékařském portálu.

 

Podívejte se na reportáž TV Nova o škodách způsobených divočáky a hraboši:


 

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

rod TN.cz