Šokující reportáž

České děti běžně koupí v obchodech alkohol. Co na to inspekce?

Klára Pospíšilová
Klára Pospíšilová
Publikováno 26. 2. 2020
Téma:

Televize Nova dnes předala České obchodní inspekci materiály, které včera natočila s nezletilými figuranty. Dospívajícím se pokaždé na první pokus podařilo v obchodech koupit víno nebo pivo. Česká obchodní inspekce slíbila, že se případy bude zabývat. Dnešní reportáž je už třetím dílem série aktuálních problémů - tento týden řešíme dostupnost alkoholu pro nezletilé.

Čtyři různá města, čtyři nezletilí figuranti. Každý z nich včera během pár minut a hned na první pokus koupil alkohol. Občanky nezajímaly prodavače ve večerkách ani ve velkých řetězcích.

 

Televize Nova veškerý natočený materiál dnes předala České obchodní inspekci. "Pro nás to je podnět ke kontrole. Jedna varianta je, že inspektorát může na základě videa konfrontovat prodejce s vaším materiálem a žádat vysvětlení. Ale Česká obchodní inspekce si může sama pomocí vlastního figuranta ověřit skutečnost," vysvětlil Jiří Fröhlich, mluvčí ČOI.

 

 

Podle odborníků české děti oproti evropským vrstevníků pijí první ligu. V České republice každé desáté dítě ve věku jedenácti let už bylo alespoň jednou opilé. Podle statistik už zhruba tři sta rodičů požádalo o léčbu svých závislých dětí. Experti proto volají po přísnějších kontrolách dostupnosti alkoholu pro nezletilé.

 

"Předpokládejme, že dítě půjde a koupí si alkohol v první samoobsluze. Ta krabice vína ho přijde na dvacku, půllitr piva ho přijde na sedm korun plus k tomu vynaloží 30 minut, aby došlo do toho obchodu," upozorňuje na dostupnost alkoholu i nezletilým psychiatr Karel Nešpor.

 

 

Naši figuranti včera koupili alkohol průměrně za dvě minuty. Pokud by pro nezletilé bylo složitější ho získat, české děti by jednoduše tolik nepily.

 

"Dřív byly děti asi mnohem víc pod dohledem, než jsou nyní," domnívá se i psycholog Karel Humhal.

Související témata:
TN.cz