Nedostatek pohybu

České děti jsou tlusté a líné! Tohle s tím chtějí dělat ministři

Téma:

Až 40 procent dětí podle lékařů váží na konci deváté třídy více, než by mělo, a skoro 80 procent dětí v Česku trpí nedostatkem pohybu. Rozpohybovat školáky se rozhodla ministerstva zdravotnictví a školství. Na školách chtějí zavést hodinu pohybové aktivity navíc.

Různé studie ukazují, že máme ve školách nejméně hodin tělocviku v Evropě. Dvě vyučovací hodiny týdně podle odborníků nestačí. Třeba v Rakousku se na školách věnují tělocviku až hodinu denně. Tělocvik u nás navíc podle posledního průzkumu skončil jako třetí nejméně oblíbený předmět.

 

Více než čtvrtina 11letých trpí nadváhou a obezitou. Podle odborníků by se měl přitom každý školák hýbat asi 60 minut denně. Ministerstva zdravotnictví a školství proto přišla s akčním plánem, který má přimět děti, aby se víc hýbaly - zatím v družině na prvním stupni.

 

"Když bude pět povinných hodin tělocviku, tak si přinesou pět omluvenek. Mnohem lepší je děti skutečně přilákat k tomu sportu, aby v něm našli zalíbení," uvedů ministr školství Robert Plaga.

 

Více pohybu by mělo přijít i o přestávkách. "Chceme podporovat aktivní přestávky ve školách, aby si děti například zahrály ping pong nebo jednoduché hry," vysvětlil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

 

 

Ještě před 30 lety trávily děti venku celé hodiny - běhaly, skákaly nebo lezly po stromech. "Já jsem ta generace, která fakt běhala kolem baráku, vymýšleli jsme všechny možné sporty a aktivity. Dneska když dítě leze po stromě, tak na něj někdo začne hulákat, že ničí stromy," myslí si bývalá trojskokanka Šárka Kašpárková.

 

Dnešní děti ale volný čas stráví raději u počítače. Zatímco v roce 2002 trávilo denně dvě a více hodin u počítače až 35 procent chlapců a 15 procent dívek, v roce 2014 jich u monitoru vysedávalo až 75 procent.

 

S nedostatkem pohybu narůstá i výskyt nemocí, souvisejících s nezdravým životním stylem jako jsou kardiovaskulární onemocnění nebo cukrovka.

Jana Schillerová/epa TN.cz