Chovaly se predátorsky

České dráhy dostaly obří pokutu. Mají zaplatit skoro 368 milionů

České dráhy
Zdroj: Mediafax
Ilustrační foto
Téma:

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) potrestal vysokou pokutou České dráhy. Za zneužití dominantního postavení dopravci udělil pokutu 367 805 000 korun. Dráhy podle ÚOHS porušily zákon o ochraně hospodářské soutěže i Smlouvu o fungování EU. Proti pokutě se mohou odvolat.

Dráhy měly pochybit u soutěží na rychlíky Plzeň - Most a Pardubice - Liberec. "Společnost České dráhy zneužila své dominantní postavení na trhu poskytování služeb dálkové osobní železniční přepravy. (...) Předložila Ministerstvu dopravy bez objektivně ospravedlnitelných důvodů nabídku s nepřiměřeně nízkou předpokládanou výší prokazatelné ztráty," uvedl předseda ÚOHS Petr Rafaj.

 

České dráhy podle ÚOHS pak získaly smlouvu a na trati jezdily za ceny, které nepokrývaly náklady. "Dle závěrů Úřadu se jednalo o uplatňování zakázaných predátorských cen, kdy si dominant způsobuje ztrátu za účelem uzavření trhu nebo vytlačení konkurence z trhu," tvrdí Rafaj.

 

Na trati mezi Plzní a Mostem se tak měly ČD chovat od 15. listopadu 2005 do 13. prosince 2014. Mezi Pardubicemi a Libercem pak od 26. května 2006 do 13. prosince 2014. V obou případech tak poškodily společnost VIAMONT, na trati mezi Pardubicemi a Libercem i společnost Connex Česká železniční, tedy své konkurenty ve výběrových řízení.

 

 

"Došlo i k možné újmě spotřebitelů a současně potenciálnímu ovlivnění obchodu mezi členskými státy při poskytování služeb dálkové osobní železniční přepravy," upozorňuje ÚOHS.

 

Podle Úřadu České dráhy spáchaly "velmi závažný a dlouhodobý vylučovací delikt na trhu", který se stát snažil liberalizovat. Tomu odpovídá i výše pokuty.

 

Rozhodnutí je ale prvoinstanční a České dráhy se proti němu mohou odvolat, což s největší pravděpodobností také učiní.

vbo TN.cz