energetická krize

České elektrárny pomalu dosluhují! Elektřina může silně podražit

Elektrárny
Zdroj: Profimedia
Ilustrační snímek
Roman Dolejský
Roman Dolejský
Aktualizováno 25.10. 2019 21:54
Téma:

Elektřina může v budoucích letech výrazně podařit. Český elektrárenský park pomalu dosluhuje a je třeba řešit budoucí zdroje energie. České ministerstvo průmyslu a ekologické hnutí Extinction Rebellion se však rozchází v tom, co vidí jako možnou cestu z případné energetické krize.

Do roku 2040 doslouží velký počet českých elektráren, a to hlavně těch na fosilní paliva. Studie Mid-term Adequacy Forecast (ENTSO-E MAF) přitom pracuje se dvěma výhledy do budoucna – základním a nízkouhlíkovým.


"V obou scénářích se už nepočítá s provozem jaderné elektrárny Dukovany a naopak se zahrnuje rozvoj elektromobility a akumulace,“ řekl předseda představenstva ČEPS Martin Durčák. Nízkouhlíkový scénář počítá s větším snížením výkonu elektráren na fosilní zdroje.

 


"Z obou scénářů pro konečného spotřebitele plyne hlavně jedno: elektřina výrazně zdraží. Česko už nebude elektřinu vyvážet, jako nyní, ale naopak dovážet. S tím bude velmi pravděpodobně spojený silnější tlak na růst cen elektřiny, než pokud bychom byli nadále soběstační, případně elektřinu dokonce vyváželi," zhodnotil ekonom Lukáš Kovanda.

Anketa

Na který typ zdrojů energie by se mělo Česko zaměřit?

Hlasovalo 216 lidí.

Přičemž se dá počítat s tím, že v případě druhého, nízkouhlíkového scénáře, bude nárůst cen ještě větší. "Jedno z řešení, jak nedopustit výrazné zdražení elektřiny, je stavět více jaderných blok nebo se více spolehnout na fosilní paliva typu zemního plynu a paroplynové elektrárny - tím se nemusí nutně zvyšovat energetická závislost na Rusku, jelikož plyn lze dovážet ve zkapalněné podobě z USA," doplnil Kovanda.


Podobný názor má i české ministerstvo průmyslu. "Jádro v České republice umíme a nezbytně potřebujeme, a to i z evropského pohledu. Od strategické výstavby nových jaderných bloků v ČR nelze ustoupit," prohlásil ministr průmyslu Karel Havlíček (za ANO).

 


Ekologické hnutí Extinction Rebellion ovšem víru v jádro nesdílí. Podle něj není možné za tak krátkou dobu postavit dostatečný počet reaktorů. Navíc i výstavbu reaktorů nakonec odběratelé pocítí na svých peněženkách.

 
"Jak ukazuje evropská praxe, jaderný průmysl nezvládne postavit sám nový zdroj bez budoucí garance výkupní ceny elektřiny, a tak by se cena výstavby přesunula na koncového spotřebitele," uvedla za hnutí Veronika Fuxová.

 

 


Podle hnutí je třeba co nejrychlejší přechod na nízkoemisní energetiku. "Scénáře, které ministerstvo průmyslu a obchodu předkládá, vycházejí ze zachování ekonomického růstu a růstu spotřeby, ze zachování běhu věcí jako doposud, což je tváří v tvář klimatické krizi nemyslitelné. Ruku v ruce s odstavením fosilních a jaderných elektráren musí nutně jít i výrazné snížení spotřeby," doplnila Fuxová.


"Nakonec je nutné taky pamatovat na riziko, které mohou aktivní jaderné reaktory představovat v době, až se vlivem sílící klimatické krize společnost začne rozpadat," uzavřela Fuxová.
 

Podívejte se na srpnovou reportáž TV Nova o rekonstrukci Dukovan:

TN.cz