Dovolená v Česku

Nečekaný nápor. Díky epidemii zažily hrady a zámky rekordní návštěvnost

Josef Svoboda
Josef Svoboda
4.8. 2020 22:33
Téma:

Hrady a zámky hlásí dál rekordní návštěvnost. Kvůli pandemii tráví lidé dovolenou častěji v Česku a tak roste i lokální turistika. Podle památkářů se na naše hrady a zámky vydalo v červenci o 100 tisíc lidí víc než loni.

Nejnavštěvovanějším zámkem v celé republice je Lednice na Břeclavsku, kam zamíří každý červenec přes 80 tisíc návštěvníků. Kastelánka Ivana Holásková čekala kvůli koronaviru nejhorší sezónu za poslední roky, ale čísla ukazují pravý opak. "Červenec je vždycky silný, letos o to bylo o deset tisíc víc," uvedla Holásková.

 

O rekord se přitom postarali převážně Češi, kteří místo dovolené v zahraničí podpořili domácí turismus. Tvořili 80 procent návštěvníků – zbylých 20 procent přijelo ze Slovenska.

 

Podobná čísla návštěvnosti eviduje památkový ústav na všech hradech a zámcích po republice. Český Krumlov překonal hranici 64 tisíc návštěvníků i bez turistů z Asie. "70 procent tvoří Češi, zbylých 30 procent jsou slovensky a německy mluvící turisté," prozradil kastelán zámku Český Krumlov.

 

 

Podle statistiky památkového ústavu navštívilo naše hrady a zámky v červenci rekordní množství lidí - celkem milión a 300  tisíc návštěvníků. To je o 100 tisíc víc než za stejné období loňského roku.

 

Památky se letos kvůli pandemii otevřely o dva měsíce později a zvýšená návštěvnost je tak alespoň malou náplastí na očekávané ztráty. Památkový ústav podle odhadů přišel o 138 milionů korun.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

Kateřina Sejková TN.cz