Houbařská sezóna

Lesy jsou plné hub, i těch jedovatých. Pozor na to, co sbíráte! PŘEHLED

Lucie Staničková
Lucie Staničková, Filip Pultar
Aktualizováno 19:33
21.7. 2021 19:10
Téma:

Houbařská sezóna je v plném proudu a z lesů lidé odchází s napěchovanými košíky. Narazit však můžeme také na velké množství jedovatých hub. Právě na ty si houbaři musí dát obrovský pozor.

Na své si nyní přijdou milovníci houbaření. Současné počasí houbám prospělo a v lesích jich proto roste velké množství. Daří se však také těm jedovatým. "Lidé by měli sbírat jen to, co znají. Ostatní houby bychom neměli trhat,“ řekl TN.cz mykolog Libor Tmej.


Houbaři by si měli dávat pozor především na muchomůrku tygrovanou, která roste pospolu s muchomůrkou růžovkou. Právě s ní si ji lidé mohou snadno splést. Navíc aktuálně roste také muchomůrka zelená, která je smrtelně jedovatá.

 


Rostou houby také u vás? Pochlubte se nám se svými úlovky. Fotografie můžete posílat na zpravy@nova.cz nebo do zpráv na našem facebookovém profilu TN.cz.


Nejvíce otrav v Česku má podle mykologů na svědomí žampion zápašný. Ten je mírně jedovatý a lidé si mohou zadělat na bolesti břicha, zároveň je může potrápit nevolnost.


Odborníci zároveň upozorňují, že by si lidé měli být jistí tím, co sbírají. "Pokud houbař sebere něco, u čeho si není jistý, může to u něj vyvolat psychogenní otravu. Nebude to však reakce na danou houbu,“ vysvětlil Tmej.


Právě otravy houbami jsou v současné době stále častější. První příznaky se mohou objevit pár minut i několik hodin po konzumaci.

 

 

"Projevit se mohou typicky zažívacími problémy, tedy nevolností, bolestmi břicha nebo zvracením. V některých případech, jako třeba u muchomůrky tygrované, se objevují halucinace, poruchy koordinace nebo vědomí,“ varují královéhradečtí záchranáři.

 

GALERIE: Jedovaté houby v Česku

1
/
4
Zdroj: Profimedia
Muchomůrka zelená - 2 ; Muchomůrka zelená

 

Houbaři mají letos žně. Více se dozvíte v následující reportáži:

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

TN.cz